Yargıya güven tesis edilmeli

391

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran Symes, koalisyon hükümeti kurulması konusunda zaman zaman ümitsizliğe düşseler de ümitlerini halen koruduklarını vurgularken, “Yeni kurulan hükümetin halkın refahı için çalışmasını istiyorum” dedi. Kurulacak hükümetten beklentilerinin olduğunu anlatan TÜSİAD Başkanı, “Yeni hükümetin eğitim strateji belgesinin hazırlanmasını çok önemsiyoruz. Çözüm sürecinin ilerlemesini de son derece önemsiyoruz. Olmazsa olmaz hukuk sistemi ve yargıya güvenin yeniden tesis edilmesini ana başlık olarak ortaya koyuyoruz” dedi.
TÜSİAD başkanı NTV’nin sorularını yanıtladı.
Koalisyon hükümeti kurulması konusunda zaman zaman ümitsizliğe düşseler de ümitlerini halen koruduklarını belirten TÜSİAD Başkanı Symes, 4 parti lideriyle yaptığı görüşmeye ilişkin “’Kırmızıçizgileri bize de ifade ettiler” dedi.
-“ANKARA’DAN SON DERECE ÜMİTLİ DÖNDÜK”-
“İş dünyası ve TÜSİAD hükümet kurulma sürecinde nasıl bir sonuç bekliyor? Temenniniz nedir?” sorusuna yanıt veren Cansen Başaran Symes, şunları kaydetti:
“Seçimlerin hemen ardından TÜSİAD olarak 4 parti liderinden randevu istedik. Seçmenin iradesinin yüzde 95’inin yansıttığı yeni parlamento var. Burada iş dünyasının önceliklerini paylaşmak için gittik. Seçimlerle beraber reformlarda da bir yavaşlama oldu. Reformlara kilitlenmesi gereken bir siyasi irade olmasını temenni ettik. 4 liderimizle de son derece açık olarak iş dünyasının önceliklerini paylaştık. Şunu gördük bu öncelikler konusunda hiçbir sıkıntı yok. Kırmızıçizgilerini bize de ifade ettiler. Tabii ki kırmızıçizgiler var bir Türkiye var rekabet gücü var. Ankara’dan son derece ümitli döndük. Ümidimizi koruyoruz. Türkiye öncelikli program üzerinden bir koalisyon çıkmasını beklemekten daha doğal bir şey olamaz. Kamuoyundan zaman zaman ümitsizliği bizler de duyuyoruz ama Türkiye’deki büyüme sancılı, yatırımın neredeyse son 3 yıldır büyümediği bir Türkiye’de yeni kurulan hükümetin halkın refahı için çalışmasını istiyorum.”