Yargıtay Ceza Genel Kurulu, boşanma aşamasında eşini bıçaklamaktan yargılanan kocanın, “eşim kendi kendini bıçakladı” savunmasını kabul ederek beraatına hükmeden yerel mahkemenin kararını yerinde bulmadı.

Denizli’de bir kızları bulunan çift şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma aşamasına geldi. E.Ç, isimli kadın kızını alarak kız kardeşinin evinde kalmaya başladı. Sanığın savunmasına göre, A.Ç, kızını görmek için gittiği baldızının evinde eşiyle tartıştı. Bu sırada yanında bulunan bıçakla eşini yaraladı. A.Ç, hakkında Denizli 5. Sulh Ceza Mahkemesinde, eşini kasten yaralama suçundan dava açıldı. A.Ç, savunmasında, olayda kendisinin bıçak kullanmadığını savunarak, eşinin yanında getirmiş olduğu bıçağı çıkartarak kendi kendini bıçakladığını ve “Kocam beni bıçaklıyor” diye bağırdığını ifade etti. E.Ç. ise kendisini tehdit ettiği için eşine kapıyı açmadığını, polisi ve kardeşini aradığını, eşinin kendisine bıçakla saldırdığı sırada polislerin baldızının evine geldiğini anlattı. Mahkeme, sanığın yüklenen suçu işlediği yönünde her türlü kuşkudan uzak, kesin, somut, inandırıcı mahkumiyet hükmü kurmaya elverişli delil elde edilemediği gerekçesiyle yaralama suçunun sanık tarafından işlendiğinin sabit olmaması nedeniyle A.Ç.’nin beraatine hükmetti.
-DİRENME BOZULDU-
Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay’a geldi. Temyiz incelemesini gerçekleştiren Yargıtay 3. Ceza Dairesi ise yerel mahkemenin kararını bozdu. Kararda, E.Ç.’nin istikrarlı beyanında kocasının kendisini çakı bıçağıyla yaraladığını söylediği anımsatıldı. Daire, kadının savunmasının doktor raporlarının da doğruladığını belirterek, bu nedenle beraat kararının bozulması gerektiğini ifade etti.
Bozma kararı üzerine dosyayı yeniden görüşen yerel mahkeme, beraat kararında direndi.
Direnme gerekçesinde, olayda kullanıldığı belirtilen bıçağın ele geçirilemediği, bu nedenle de niteliklerinin belirlenemediği, sanığın atılı suçu işlediği yönünde mahkumiyet kurmaya elverişli delil bulunmadığı kaydedildi. Direnme kararı üzerine dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulunun gündemine geldi. Kurul, kocanın, “eşim kendi kendini bıçakladı” savunmasını kabul ederek beraata hükmeden yerel mahkemenin direnme kararını bozdu. (ANKA)