Türkiye’de yargının haklarında verdiği kararların yanlış olduğunu düşünen kimi kişiler haklarını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) arıyor ve çoğu açtıkları davaları kazanıyor.

Son olarak iki gün önce AİHM, 4 ayrı davada Türkiye’yi 500 bin lira tazminat ödemeye mahkum etti.
Davalar genellikle haksız tutuklama, yaşam hakkının ihlali, adil yargılama yapılmayışı, ifade ve örgütlenme özgürlüğünün engellenmesi gibi nedenlerle açılıyor.
Arsasının hukuka aykırı biçimde kamulaştırıldığını, bu konuda açtığı davadan sonuç alamadığını belirtip AİHM’e başvurup sonuç alanlar bile var.
++
Mahkemelerimiz adil kararlar verse mağdur olduğuna inanan kişiler AİHM’e gitmeyecek ve Devleti milyonlarca lira tazminat ödemek zorunda bırakmayacak.
Devletin mağdurlara ödediği tazminatın halkın verdiği vergilerle ödendiğini unutmamak gerekiyor.
++
Peki, bu sorun nasıl çözülür, Türkiye, AİHM’de sürekli haksız çıkıp milyonlarca lira tazminat ödemekten nasıl kurtulur?
Bunun yolu galiba şu:
Hakimler verdikleri kararlardan sorumlu tutulmalı.
Örneğin bir hakim bir kişiyi tutukladı ve yıllarca cezaevinde yatmasına neden oldu. Ancak yargılama sonunda bu kişi beraat etti ve AİHM’e dava açıp Türkiye’yi tazminat ödemeye mahkum ettirdi.
İşte o kişiye ödenen tazminat son kuruşuna kadar yanlış tutuklama kararı vererek mağduriyete neden olan hakime ödetilmeli.
++
Meclis’in, hükümetin, muhalefet partilerinin, yüksek yargı organlarının üzerinde ciddi biçimde durması gereken bir konudur bu.