DBP ES GENEL BASKANI SABAHAT TUNCEL, (FOTOGRAFTA) AK PARTI'NIN POLITIKALARINI ELESTIRDI. TUNCEL, SON TERORIST OLDURULUNCEYE KADAR MUCADELE EDILECEK DEMEKLE OLMAZ DEDI. FOTO: AHMET OZER-GAZIANTEP-DHA

DBP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel, “Yapılacak şey müzakere. Öyle ‘Son terörist kalıncaya kadar biz bu mücadeleyi yürüteceğiz’ demekle bu iş olmaz. Ya son terörist doğmadıysa daha ne olacak?” dedi.

Demokratik Bölgeler Partisi Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel, partisinin Gaziantep’te düzenlediği iftara katıldı. İftar öncesi partililere seslenen Tuncel, hiçbir savaşın sonsuza kadar sürmeyeceğini söyledi. Çatışmaların bir gün son bulacağını kaydeden Tuncel, hükümetin terörle mücadelesini eleştirdi. PKK ile arasında yaşanan çatışmaya benzer örneklerin dünyanın çeşitli yerlerinde de olduğunu ancak çözüme kavuşturulduğunu bildiren Tuncel, şöyle konuştu:
“Hiçbir savaş sonsuza kadar sürmemiştir. Dünyada da benzer olaylar yaşanmıştır. Bu olayı sadece biz yaşamıyoruz. Bütün dünyada benzer çatışma süreçleri yaşanmıştır. Bütün dünya yaşamış bu savaş sonsuza kadar sürmez. En nihayetinde müzakerelerle bu iş çözülür. Ya yenersin ya yenilirsin ya da müzakere edersin. Yenmek ve yenilmenin mümkün olmadığı ortada. Ne devlet PKK’yı yenebiliyor ne de PKK devletten istediği sonucu almış değil. O zaman yapılacak şey müzakere. Öyle ‘Son terörist kalıncaya kadar biz bu mücadeleyi yürüteceğiz’ demekle bu iş olmaz. Ya son terörist doğmadıysa daha ne olacak? Bu halkın hak ve özgürlüklerini savunanlar her zaman olacak. O yüzden mutlaka bu iş de müzakere ile çözülecek.”
AK Parti hükümetinin İsrail ve Rusya ile yapılan anlaşmalarını eleştiren Tuncel, şöyle konuştu:
“AK Parti yanlış politikası nedeniyle kırmızı çizgilerim dediği bütün çizgileri aşmak durumunda kaldı. Bakın bugün İsrail ile anlaşma yapıyor Tayyip Erdoğan, daha önce İsrail için ‘One minute’ dedi hatırlıyorsunuz değil mi? ‘Bir daha gelmem Davos’a, bir daha sizinle konuşmam’ dedi. ‘Biz Filistin halkının yanındayız’ dedi. ‘Ben iktidarda oldukça İsrail terör devleti olarak kalacak, Filistin halkına zulmediyor’ dedi. Bunu Tayyip söylemedi mi? Bunu söyleyen Tayyip şimdi İsrail ile anlaşma yaptı.