Sayın Cumhurbaşkanı, yeni dönemin bir provasıymış gibi, kürsüde, cümle âlem televizyon canlı yayında güzellik kararnamesini imzaladı. Salonu dolduran her yaştan bayan güzellik uzmanı da bu tablo karşısında çığlık çığlığa ağladılar.

Böylece, memleketin kuruluşundan bu yana eksikliği büyük tartışma yaratan, koalisyon hükümetlerinin yıkılmasına yol açan güzellik kararnamesini imzalamak bugünlere nasip oldu, göz yaşları arasında “ekonomiye istikrar getirir inşallah “ dualarıyla Resmi Gazete’ye gönderildi. Medyamız, yazarken bile büyük dikkat isteyen “güzellik uzmanlarının tıbbi cihaz kapsamına girmeyen cihazları kullanarak tıbbi amaçlı olmayan işlemleri yapabilmesi ve bu uzmanların sahip olması gereken belgeler” başlıklı kararnamenin güzel Türkiye’nin güzel günlerine giden yolu açtığını manşetlere çektiler. Ancak aynı saatlerde:

Bir kamu bankasının genel müdür yarımcısı FBI tarafından takip edilerek İran’a insanî yardım yerine altın göndermek suçundan ABD’de tutuklandı. Eski dosyalar açıldı, bankanın hisseleri borsada çöktü, dolar 3.66 liraya yükseldi.

ABD’lilerin, 21 Temmuz’da “vizeni iptal ettik, haberin olsun” demek için, tutuklandıktan sonra serbest bırakılan ve bir daha kendisinden haber alınamayan 15 Temmuz’un baş hainlerinden birine telefonla ulaştıkları ancak neredesin diye sormadıkları ortaya çıktı. “Elçilikler ne zamandan beri vizeniz iptal oldu diye TC vatandaşlarını arıyor?” sorusu havada kaldı.
Türkiye’de yerleşik bankaların Şubat 2017 ayında net toplam 4.76 milyar, günde 170 milyon, saatte 7 milyon, dakikada 116 bin, saniyede bin 93 lira net kar ettikleri hesaplandı. Emekliye verilen üç yıllık promosyonun bankaların saniyelik karının sadece üçte birine denk düştüğü anlaşıldı.

Maliye’den “gelir beyannamenizi verin, verginizi ödeyin, 1 Nisan’da da kamu çalışanları maaşlarınızdan bireysel emeklilik kesintisi yapacağız, şaşırmayın” uyarısı yapıldı, çalışanlar “aydım, caydım, zorunlu işlere hayır” diye söylenmeye başladı. Otomobilciler de ÖTV’den sonra yüzde 20 kur zammı geliyor alacaksanız hemen alın” diye memlekete ara gaz verdiler.
Daha önce Ankara’da asılan bayrağın aynısı evetçi Kerkük’te direklere çekildi, Avrupa Birliği’nden ayrılma işlemlerine resmen başlayan İngiltere ilk iş olarak AB bayraklarını indirdi. Fırat Kalkanı işlerinin bittiği de laf arasında açıklandı.

Yine aynı saatlerde Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Mart ayı içinde makam aracıyla beşinci defa gittiği Afyon’da “mevcut parlamenter sistem krize yol açıyor. Ekonomik krize sebep oluyor. Türkiye’nin önünü kesiyor. Büyük yatırımlar yapılamıyor. Evet oyu verin” dedi. Millet, “son 15 yılda bu kadar çok sucuk kaymak yemek zekâmızda gerilik yarattı” şüphesiyle psikologlara koştu.

“Bir elinde cımbız, bir elinde ayna umurunda mı dünya” günleri hayırlara vesile olsun.