Kandil ve HDP’nin, “Ortadoğu’daki karışıklıktan yararlanıp Güneydoğu’da özerklik ilan edelim” diye başlattıkları hendekli-barikatlı isyan hareketi ters tepti ve şu sonuçları doğurdu:

1)HDP, Türklerin olduğu gibi Kürtlerin büyük bölümünün de sempatini yitirdi. Yapılan araştırmalar bugün seçim olsa yüzde 10’luk barajın epey altında kalacağını gösteriyor.
2)Türk ordusunun ve emniyet güçlerinin aynı anda birçok yerde başlatılan isyan girişimlerini bastırabilecek, bu harekete girişenleri pişman edecek bir donanım, kararlılık ve ruhta olduğu net biçimde anlaşıldı.
3)Kandırılarak dağa çıkarılan ve silahlı eğitime alınan çoğu 20’li yaşlarında binlerce genç sözde liderlerinin yaptıkları yanlış hesabın kurbanı oldu, saklandıkları kovuklarda, harabeye dönmüş evlerde can verdi.
4)Yaşananların ardından Kandil’in terör örgütüne yeni militanlar kazandırması zorlaştı, bu konuda Kürt halkının tepkisi ve direnci arttı.
5)Aylarca süren çatışma ortamı binlerce aileyi yerinden yurdundan etti, yine binlerce esnafı iflas noktasına getirdi. Eğitim ve sağlık hizmetleri aksadı. Bunların sorumlusunun Türkiye Cumhuriyeti Devleti değil, HDP ve Kandil olduğu Kürt halkının büyük bölümü tarafından da anlaşıldı.
6)Barış Süreci ile sağlanan kazanımların çoğu elden gitti, adeta 1990’lı yıllara geri dönüldü.
7)PKK’nın iddia ettiği gibi siyasi bir parti değil kanlı bir terör örgütü olduğu dünya tarafından bir kez daha görüldü.
8)HDP’liler halk desteğinin yanısıra kendileri için sağladıkları siyasi avantajları da yitirme noktasına geldi. Önümüzdeki günlerde HDP kapatılmasa bile büyük ihtimalle bazı HDP’lilerin dokunulmazlıkları kaldırılacak ve yargılama başlayacak.
9)HDP’lilerin 100’ü aşkın belediyedeki varlıkları tartışmaya açıldı. HDP’li bazı belediye başkanları terörle bağlantıları olduğu iddiasıyla tutuklandı.
10)Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın liderlik kariyerleri büyük hatta onulmaz yaralar aldı. Söz konusu isimlerin siyasi hayatları ya noktalanacak ya da pasif görevlerle sürecek.