Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara’da yeni ağaç dikimlerinin yanı sıra mevcutların bakım ve budama çalışmalarını da hummalı bir şekilde sürdürüyor.Büyükşehir Belediyesi Ankara’da bu kış 15 bin ağacın bakımı ve budamasını yapacak.
Kış aylarının gelmesi ve ağaçların uyku dönemine girmesiyle birlikte Başkent sokaklarını ve parklarını yeşillendiren ağaçların bakım ve budama dönemi içerisine girildiğini belirten Çevre koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ömer Bircan, budama ve bakım çalışmalarının nisan ayına kadar Ankara’nın dört bir tarafında devam edeceğini belirtti. Kent içinde ağaç yetiştirmenin zahmetli ve aynı zamanda özveri isteyen çalışma olduğunu açıklayan Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ömer Bircan, “Toprak altına yeterince ulaşamayan yağmur suyu, ağaç diplerine bırakılan çöplerden sızan sular gibi birçok olumsuzluklar kent içerisinde ağaç yetiştirmeyi ve bakımını oldukça zorlu hale getiriyor. Hastalıklı ağaçların bakımını ve budama çalışmalarını yaparak onları daha estetik daha sağlıklı hale getirmek için çaba sarf ediyoruz. Yeşil alan miktarımızı her geçen gün arttırırken mevcut alanlarımızı koruma çalışmalarına da devam ediyoruz” dedi.
-“15 BİN AĞACIN BAKIMI VE BUDAMASI YAPILACAK”-
Bulvarlar, ana caddeler, rekreasyon alanları, parklar, mezarlıklar ile  kamu kurum ve kuruluşlarda da sürdürülen çalışmalarla yaklaşık 15 bin ağacın bakım ve budama işleminin yapılacağını belirten Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ömer Bircan, “Ağaçlarımızın rutin kontrolü teknik ekiplerimizce yapılmakta, budama ihtiyacı olan ağaçlar  tek tek tespit edilmektedir. Yine vatandaşlarımızdan gelen talepler değerlendirilerek budanması gerekiyorsa ağacın türü ve gereksinime göre  budamaları yapılmaktadır” diye konuştu.
Kent ağaçlarının bakımı içerisinde en önemli çalışmalardan birisinin de budama olduğunu ve budama yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunduğunu anlatan Bircan, “Bazı uygulayıcılar komple tıraşlama yapıyor ki bu çok zararlı bir teknik. Bazı ağaçlar bu budamayı kaldıramayıp uyanamıyor. Genel olarak tavsiye etmiyoruz. Yanlış bir budama ağacı öldürebilir. İğne yapraklı ağaçlarda ise gerekçe olmadan budama yapılmaması gerekiyor.