-Terör 39 kişiyi daha katletti. Ama ortada siyasi bir sorumlu yok. Acaba bir bakanın, bir genel müdürün, bir müsteşarın kendilerini siyasi sorumlu olarak görüp istifa etmesi için kaç terör saldırısı daha yaşamamız ve kaç günahsız insanı daha yitirmemiz gerekiyor?

-Türkiye adı konmamış bir başkanlık sistemi ile yönetiliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan istediği her şeyi yapabiliyor. Buna rağmen ülke terör sarmalından bir türlü kurtulamıyor. Bu durumda Anayasa’yı değiştirerek adı konulmuş başkanlık sistemine geçmenin ne yararı olacak?

-Ardı ardına terör eylemlerine hedef olmamızın ardında Suriye konusunda izlenen diş politikanın etkisi var mıdır?

-Süper devletler bile havadan saldırı yapma dışında bir şey yapmazken bizim Suriye’de DEAŞ’la kara savaşına girmemizin mantığı nedir?

-Terör eylemlerinin birden bire hız kazanmasında Türkiye’nin ABD’den uzaklaşıp Rusya’ya yaklaşması rol oynamış mıdır?

-Yabancı kimi istihbarat örgütlerinin yılbaşı gecesi terör saldırısı olacağı konusunda uyarıda bulundukları belirtiliyor. Uyarılar kime yapılmıştı ve bunlar karşısında hangi önlemler alındı?

-Rusya’nın Ankara Büyükelçisi’ne suikastı bir polis memuru düzenlemişti. Polis içinde çeşitli terör örgütlerine mensup ve onların istediği zaman kullanacağı başka kişiler olması da ihtimal dahilinde. İçişleri Bakanlığı ve MİT Emniyet’in temizlenmesi konusunda neler yapıyor?

-Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde Atatürk heykellerini kaldırmanın, yılbaşı eğlencelerinin yasaklanmasını istemenin, Noel Babalara saldırmak ciddi yanlış değil miydi?

Ve son soru da İngiliz Daily Telegraph gazetesinde makalesi yayınlanan Oxford Üniversitesi öğretim üyesi Mark Almond’dan:

-“Türkiye Avrupa’nın yanı başındaki hasta adama mı dönüşüyor? Suriye’deki radikal cihatçıların Taliban benzeri tehdit yarattığı Pakistan örneğine mi benzemeye başladı?