Türkiye’nin sınır ihlali yapan Rus savaş uçağını düşürmesi doğruydu. Ama bu olayın ardından tansiyonu yükseltmemek, aksine ortamı yumuşatıcı adımlar atmak gerekirdi. İşte bunu yapamadık.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gerek muhtarlara hitaben yaptığı konuşmada gerekse yabancı ajanslara verdiği demeçlerde söyledikleri tansiyonu düşürmekten uzak olduğu gibi Rusları iyice öfkelendirecek niteliktedir.
Putin’in “Türkiye DAİŞ’ten petrol alıyor” iddiasını Erdoğan’ın, “Çok ayıp! Yazıklar olsun!” diye yanıtlaması, “Biz değil esas ihlali yapanlar özür dilesin… Aynı ihlal bugün olsa yine aynı karşılığı veririz” demesi tümüyle haklı olsa da şu aşamada yangına körükle gitmekten başka anlam taşımıyor.
++
Rus savaş uçağını düşürerek her egemen ülkenin yapması gereken onurlu davranışı sergiledik.
Ama artık bu olayın üstünde fazla gezinmemek, işi adeta gelin-kaynana kavgasına dönüştürmemek aklın ve sağduyunun gereğidir.
ABD, Suriye’de krizin fitilini ateşlemesine karşın sonradan çok ürkek bir tavır sergiledi. Diğer NATO ülkeleri de olan biteni seyirci gibi izledi. Ortaya çıkan boşluğu Rusya doldurdu ve Suriye üzerinde en büyük hak sahibi olduğunu açıkça gösterdi.
Öyle anlaşılıyor ki Suriye’de Rusya’nın gücü giderek artacak. Başer Esad’ın ülkenin başından gitmesi de çok zor artık.
++
Bu tabloyu soğukkanlılıkla değerlendirmeliyiz.
Şu aşamada doğru olan davranış Suriye’de tarafların bir an önce ateşkes ilan etmesini sağlamaya hizmet etmek, ülkede yaşayanlara ve kaçmak zorunda kalanlara her türlü insani yardımda bulunmaktır.
Türkiye’yi dünya nezdinde güçlü, haklı ve saygın kılacak olan, üst perdeden tansiyonu artıracak, krizi tırmandıracak demeçler vermek değil budur.