Pazar günü akşamı e-postama düşen bir yazıya göre, ABD hava kuvvetlerinden emekli bir istihbaratçı Albay George Abert’a göre, Rusya’nın yeni bir teknolojisi varmış; bu teknolojiye göre düşman uçakları nerede bulunduklarını ve radarla görebildikleri uçakların hangi ülkeye ait olduğunu anlayamıyorlarmış…

Ve Rusya bu yeni teknolojiyi iki kez Suriye hava sahasında denemiş! Bu yazının internet linkini okurlarımla derhal paylaşayım dedim:
http://www.paulcraigroberts.org/2015/11/26/guest-column-from-george-abert-formerly-of-air-force-intelligence/ .
Aynı yazara göre Türkiye, ABD’nin desteği ile, düşürülen Rus uçağının ve yer radarının yeteneklerini sözde test etmiş!
Bir başka yazımda, dost/düşman tanıma (IFF) sistemi konusunda bilgi vermiştim.
Daha da ileri giderek, Türkiye ve Rusya savaş uçaklarının kullanacağı telsiz frekanslarının karşılıklı olarak belirlendiğini de anlatmıştım.
Bir ülkenin bir başka ülkeye yönelik kara, hava ve deniz unsurları arasında yapılacak haberleşmenin düşman tarafından dinlenilmesini ve dolayısıyla engellemesini önlemek için radar ve telsizde kullanılan bir frekans atlaması sistemi mevcuttur.
Yazıda, Rusya tarafından geliştirilen ve hava unsurları tarafından kullanılacak yeni sistemin, düşman uçaklarını kör edeceği yazılmaktadır.
Bunun da ötesinde, ABD’nin kışkırtmasıyla İsrail hava kuvvetlerinin Suriye hava sahası içinde geçenlerde gerçekleştirdiği bir uçuşun, anılan sistem nedeniyle başarısızlığa uğradığı kaydedilmektedir.
Yazar, ABD’nin güdümüyle ülkemizin de bu sistemi test etmeye çalıştığını ifadeyle, Rus uçağının düşürülmesini ABD ile Türkiye arasındaki askeri ilişkilere bağlamaktadır! Bu yalanın iki yönü bulunmaktadır.
Birinci yönü şudur: Dışişleri Bakanlığı Havacılık Dairesinin eski başkanı olarak şunu söyleyeyim; adam resmen ABD veya NATO’YA güvenerek ülkemizin bir Rus uçağını düşürdüğünü iddia ederek yalan söylüyor ve Türkiye’yi yalancılıkla suçluyor.
Öncelikle şunu bilelim: düşürülen Rus SU-24 uçağı 1971 yılından beri hizmettedir ve sadece Rusya değil, Ukrayna ve Suriye hava kuvvetleri envanterinde mevcuttur.
Rus filolarında çok daha yeni uçaklar, SU-34 bombardıman uçakları varken eski tip uçak mı güncellendi?
İkinci yönü de şudur: Aynı fikirden hareketle, eğer yerden bir elektronik müdahale geçerli ise, hava kuvvetlerimizin, sınır ihlalinde bulunan uçakları tanımlayamamış olması mümkün değil mi?
Üstelik 2012 yılında Suriye hava sahası ihlalinde kısa bir süre bulunduktan sonra kimin düşürdüğünü bilmediğimiz bir uçağımız söz konusu iken?
Kısacası, bu Rusya tarafından üretilen uçağın tarafımızdan düşürülmesi teknolojik değil, bir gereklilik eseridir!
Tanımlayamadığımız bir hava aracına karşı ne yapacaktık?
Yapılan, ülkemizi ABD ve NATO karşısında yalnız bırakmak çabasıdır…
Amerikalı yalancı yazara bir not benden: Dersini çalış da gel!