Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Ankara’nın en modern kurban satış ve kesim yerlerinden biri olan Yakacık’ta bayram öncesi denetim yaptı.

Tek tek kurban çadırlarını gezerek, Anadolu’nun çeşitli yerlerinden gelen kurban satıcılarıyla sohbet eden Yaşar, kurbanlık fiyatları ve satışlar hakkında bilgi aldı.

9 noktada kesim

Kurban almak için alanda bulunan vatandaşların da yoğun ilgisiyle karşılaşan Başkan Yaşar, vatandaşların memnuniyeti karşısında mutlu olduğunu ifade etti.

Kurban alırken ve keserken sağlık koşullarının ve hijyenin çok önemli olduğuna değinen Yaşar “Her kurban bayramında sokak aralarında, kapı önlerinde, parklarda yani sağlıksız ortamlarda hala kurban kesen vatandaşlarımız var. Ama biz buna Yenimahalle’de kesinlikle izin vermiyoruz. Yenimahalle’de böyle bir şey göremezsiniz. Biz hem çevre temizliğine önem veriyoruz hem de hayvanın sağlıklı olmasına dikkat ediyoruz. Bilindiği üzere Yakacık, Yenimahalle’nin en büyük kurban satış ve kesim alanıdır. Buranın dışında 8 noktada daha kesim yapıyoruz. Bütün bu alanlarımızda vatandaşımıza daha iyi hizmet verebilmek için kesimler sağlık koşullarına uygun, hijyenik bir ortamda gerçekleştiriliyor” dedi.

Yenimahalle’de alıcıların içi rahat

Belediye’nin Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından hayvanların tüm sağlık kontrollerinin yapıldığını da söyleyen Yaşar, “Alıcıların içi rahat olsun. Hayvanların tüm sağlık kontrolleri, gebe olup olmadıkları veterinerlerimiz tarafından kontrol ediliyor. Belediyemizin Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından tahsis edilen araçla, kurbanların taşındığı kamyonlar dezenfekte ediliyor. Aynı zamanda kurbanlıklar otomatik kesim alanımızda 5 dakika içerisinde vatandaşlara kesilip teslim edilebiliyor. Kesilen etin taşınması konusunda da vatandaşlarımızı otoparka kadar araçlarımızla götürüyoruz. Bunun dışında ücretsiz poşet ve taşıma sepeti de veriyoruz. Tek amacımız vatandaşlarımızın temiz, bayram tadında, dini vecibelere uygun bir şekilde Kurban Bayramı geçirmesi” diye konuştu.

Kurbanlık fiyatlarında artış var

Kurbanlık fiyatlarında geçen seneye oranla az da olsa bir artış var diyen Yaşar, “Bu yıl hayvan sayısı az, Yakacık’ın çadır kapasitesi 297 ancak şu anda 232 çadırımız var. Hayvancılığın girdi maliyetleri ile nakliye ücretlerindeki artış geçen seneye göre, kurbanlık fiyatlarını etkiledi. Bu artışı bu yıl içerisinde hayvancılığın temel girdi maliyetlerinden olan yem fiyatları ve nakliye ücretlerindeki zamma bağlıyorum” dedi.