Mayıs ayının ilk haftasındaki yağmurlar başkent çiftçisinin yüzünü güldürdü. Uzmanlar, hububat, soğan, şeker pancarı ekili olan alanlarda son yağışların bitkinin ihtiyacını karşıladığını söylediler.

Uzmanlar, 1-8 Mayıs tarihleri arasında Polatlı ilçesinde metrekareye 20 kg. yağış düştüğünü belirttiler. Böylece, hasat mevsiminde bu yıl yine Türkiye’nin en kaliteli buğdayının Polatlı ve Haymana ilçelerinde yetişmesi bekleniyor..

Son yağmurlar çiftçilerdeki endişeyi giderdi ve tarımsal alanlara adeta hayat verdi. Polatlı ilçesinde bir milyon 400 bin dekarlık alanda ekili olan hububat yağmura doydu ve bitkinin ihtiyacı olan besin karşılanmış oldu. Tarım uzmanları hububatla birlikte soğan ve şeker pancarı ürünlerinde de yağış ihtiyacının karşılandığını ve hasat mevsiminde bol ürün beklediklerini söylediler.

EN KALİTELİ BUĞDAY POLATLI VE HAYMANA’DA BEKLENİYOR

İlaçlı mücadele, zamanında ve ihtiyaç olan yağmurların gelmesiyle birlikte başkentin Polatlı ve Haymana ilçesi başta olmak üzere tüm Ankara’da Türkiye’nin en kaliteli buğdayının yetişeceği tahmin ediliyor.

Hasat mevsimi beklendiği gibi sonuçlanırda protein değeri yüksek kaliteli buğdayın elde edilmesi mümkün olacak. Tarım uzmanları bunun da fiyatlara yansıyacağını ve ürünün yüksek değerde satılabileceğini belirtiyorlar. Konya ovasında yaşanan kuraklık, Trakya ve Çukurova’da ürünlerde başgösteren hastalık nedeniyle Ankara merkezli tarım havasında son derece kaliteli buğday yetişeceği belirtiliyor.

Çiftçiler ise yağışlardan dolayı sevinçlerini dile getirerek, “Yağmurlar tam beklediğimiz gibi oldu. Allah bir afet vermez ise bu yıl hasat mevsimi çok iyi geçeceğe benziyor. Ürünlerimizin değerinden satılmasıyla birlikte bereketli bir yıl yaşamış olacağız” dediler.