Türkiye’nin IŞİD yanlısı yayın yapan üç internet sitesini kapatmasının ardından bu sitelerden darulhilafe.com’un  baskı ve engellemeler devam ederse buna karşılık verileceğini yazdığını duyuran ABD medyası, “Türkiye’nin açık bir dille tehdit edildiğini” söylüyor.

Amerika’nın Sesi (VOA), “IŞİD’ten Türkiye’ye tehdit” başlığı ile verdiği haberinde “Türkiye’de güvenlik güçleri Suruç’taki saldırıda en güçlü şüpheli olarak IŞİD’i görüyor. Bunda Türkiye’nin son dönemde IŞİD’e karşı önlemlerin etkili olduğu sanılıyor” diyor.
Başkan Barack Obama’nın Özel Temsilcisi John Allen’ın 8 Temmuz’daki Türkiye ziyaretinde İncirlik Üssü’nün IŞİD’e karşı kullanımına izin verilmesinin ardından 10 Temmuz’da Türkiye’nin birçok kentinde IŞİD militan ve sempatizanlarına yönelik operasyon geldiğini söyleyen VOA, şöyle devam ediyor:
“Ancak Türkiye’nin IŞİD’e yönelik tavrı bunlarla sınırlı kalmadı. 14 Temmuz ve 17 Temmuz tarihlerinde IŞİD yanlısı yayın yapan üç internet sitesi enfalmedya.com, takvahaber.net ve darulhilafe.com internet siteleri Türkiye Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na bağlı Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından kapatıldı.
TİB, Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği’nin 13 Temmuz 2015 tarihli kapatma kararını uyguladı.”
VOA, karara tepki gösteren darulhilafe.com internet sitesinin Türkiye Cumhuriyeti’ni “Müslümanlar’a düşmanlık yapmakla suçladığını” anlatırken “Türkiye’nin açık bir dille tehdit de edildiğine” dikkat çekiyor.
-“ÖRGÜTÜN EN BÜYÜK HEDEFİ ROMA VE İSTANBUL’UN FETHİ”-
Bu arada, VOA, IŞİD’in ilk Türkçe dergisi Konstantiniyye’nin ikinci sayısında “Erdoğan’ın Kürt Devleti” başlıklı yazıda Türkiye ve PKK’ya yöneltilen ağır eleştirilere dikkat çekildikten sonra “60 sayfalık dergide Müslümanlar defalarca IŞİD’in hükmettiği topraklara çağrılırken Ramadi ve Humus’un fethinin tamamlandığı iddia ediliyor.

Suruç’ta 32 kişinin ölümüne çok sayıda kişinin de yaralanmasına yol açan terör saldırısı, İŞİD konusunda çok duyarlı olan İngiltere basınında haber ve yorumlara konu oluyor.
-TİMES: ERDOĞAN İÇİN UYARI OLMALI-
Times Gazetesi saldırıyı değerlendirdiği “Cephede katliam” başlıklı başyazısında, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için bir uyarı olması gerektiği” yorumunu yapıyor. BBCTürkçe tarafından yansıtılan ve saldırının IŞİD’in işi olduğunun varsayıldığı tespiti ile başlayan başyazıda ortaya çıkan durumun “Türkiye’nin güney sınırındaki kaosu zaptetme yaklaşımı açısından bir dönüm noktası olabileceği” belirtiliyor.
-TELEGRAPH: SALDIRI YETKİLİLERİ BİR İKİLEMLE YÜZ YÜZE BIRAKTI-
Daily Telegraph ise  “Türkiye, Suruç’taki intihar saldırısı ile ilgili olarak IŞİD’i suçluyor” başlığını kullandığı haberinde saldırganın  IŞİD’le doğrudan bağlantılı olduğuna inanıldığını söylüyor. Bununla birlikte kamuoyunun “laçka” sınır kontrollerine ve IŞİD’in desteklendiği şeklindeki algıya tepkisinin arttığını belirten gazete şu savları da dile getiriyor:
“Saldırı yetkilileri bir ikilemle yüz yüze bıraktı. IŞİD’in yabancı savaşçılarının çoğu Suriye’ye Türkiye üzerinden girdi. Kasıtlı şekilde tam olarak korunmayan sınır kullandı.”
-İNDEPENDENT: SURUÇ’TAKİ AKTİVİSTLER KOBANİ HALKINA YARDIM ETMEK İSTEDİ-
Independent Gazetesi, “Türk polisi intihar saldırısında IŞİD bağlantısını soruşturuyor” başlığı ile verdiği haberde, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Salı günü yaptığı açıklamaya karşın henüz  hiçbir örgütün saldırının sorumluluğunu üstlenmediğini söylüyor.
-FİNANCİAL TİMES: İŞİD’E KARŞI HAREKETE GEÇİLMESİ BASKISI ARTACAK-
İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times da  IŞİD’in saldırıyı düzenlediğinin teyidi halinde Ankara üzerinde, örgüte karşı harekete geçmesi yönündeki baskının artacağı belirtiliyor.
Gazete,  uzmanların  “Bu saldırı, hükümetin politikasındaki değişikliğin sonucudur. Son dönemde IŞİD’e karşı alınan önlemler artırılmıştı” değerlendirmesine de yer veriyor.