Berdimuhamedov’un makam aracına Cumhurbaşkanlığı Atlı Birlikleri Cumhurbaşkanlığı Sarayı girişine kadar eşlik etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Berdimuhamedov’u makam aracından inişinde karşıladı. Erdoğan ve Berdimuhamedov’un platformda yerlerini almasının ardından 21 pare top atışı eşliğinde milli marşlar çalındı. Berdimuhamedov, Türkçe “Merhaba asker” diyerek tören birliğini selamladı.
Bu sırada her iki cumhurbaşkanı tören birliğinin önünde yürürken, arka tarafta ise nereden geldiği belirlemeyen siyah bir köpek ve ardından koşturan bir koruma polisi dikkati çekti. Köpek, tören birliğinin ardından koşturması kısa süreli panik yaşanmasına neden oldu.
Daha sonra iki ülke heyetlerinin takdiminin ardından Erdoğan ve Berdimuhamedov, Türkiye ve Türkmenistan bayrakları önünde basın mensuplarına poz verdi.
Törende Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Yalçın Akdoğan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan da yer aldı.
Erdoğan ve Berdimuhamedov, baş başa görüşmenin ardından heyetler arası görüşmelere başkanlık edecek, ortak basın toplantısı düzenleyecek. Berdimuhamedov’un onuruna Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca akşam yemeği verecek. Berdimuhamedov, gün içinde TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde düzenlenecek törene katılacak ve kendisine burada fahri doktora unvanı verilecek. Türkmenistan Devlet Başkanı, yarın da İstanbul’da Türkmenistan Uluslararası Yatırım Forumu’nun açılış törenine katılacak.

FACEBOOK YORUMLARI