Türkiye’de kritik genel seçime kısa bir süre kala Bank Asya’ya el konulması, ABD’nin borsa ve iş çevrelerinin gazetesi Wall Street Journal’ın dikkatini çekti. Bu gelişmeyi, “İslami bankanın hükümetin kontrolün altına alma hareketi, kritik seçimlere bir hafta kala geldi” sözleriyle duyuran gazete, Bank Asya’nın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan ile Fethullah Gülen arasındaki “sert mücadelede başlıca bir cephe” haline geldiğini öne sürüyor.
WSJ, “İslami bankanın hükümetin kontrolün altına alma hareketi, kritik seçimlere bir hafta kala geldi” sözlerini kullandığı haberinde Bank Asya’ya el konulmasıyla “şirketin siyasi bir ihtilafa bulaşmasından sonra İslami bankayı hükümetin kontrolünün altına almaya yönelik uzun bir süre devam eden muhabereye son verildiğini” belirtiyor.  Kararın, “siyasi saldırılar mevduat sahiplerinin kaçışını körüklerken ülkenin en büyük İslami bankasının varlıklarının yarısını kaybettiği 18 aylık bir sürecin son adımı”nı oluşturduğu yorumu yapılıyor. WSJ, Bank Asya’nın toplam varlıklarının Türkiye’nin 800 milyar dolarlık bankacılık sektörünün yüzde 1’nin azını oluşturduğuna işaret ettiği haberinde Bank Asya’nın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Fethullah Gülen arasındaki “sert mücadelede başlıca bir cephe olarak ortaya çıktığını” savunuyor.
-“TÜRKİYE’NİN İŞ
ORTAMI GİDEREK
SİYASALLAŞIYOR”-
Bank Asya’ya yöneltilen,  Gülen’in “devleti ele geçirme çabasını finanse eden kolu” suçlamalarına da dikkat çeken WSJ,  haberinde İngiltere merkezli Verisk Maplecroft’dan Türkiye’yi de izleyen siyasi risk müşaviri Anthony Siknner’in “Türkiye’nin iş ortamı giderek siyasallaşıyor” değerlendirmesine yer veriyor. Verisk Maplecroft ayrıca “Yatırımcılar uzun bir süre değişen kurallar ve keyfi karar veren mekanizmasından şikayetçi. Karar verme mekanizmasının siyasallaşmış niteliği, son yıllarda daha da görünür oldu” görüşünü de dile getirdi.
-“POTANSİYEL
OLARAK KAYGI
VERİCİ BİR TRENDİN BAŞLANGICI”-
WSJ ise, yetkililerin Bank Asya’ya siyasi nedenlerden dolayı el konulduğu iddialarını reddettiğini belirtirken Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın Cumartesi günü yaptığı açıklamaya vurgu yapıyor. Gazete şunları da yazıyor:
“Çoğu yatırımcılar, Bank Asya’ya yönelik siyasallaşmış düzenleyici eylemleri, daha geniş bir muhaberede benzersiz bir olay olarak nitelese de aynı zamanda potansiyel olarak kaygı verici bir trendin başlangıcı olarak da işaret ediyor. “
-“ELEŞTİRİLER
TÜRKİYE’NİN
LİDERLİĞİNİ
CAYDIRMADI”-
Buna karşın “eleştiriler, Türkiye’nin liderliğini caydırmadı” da diyen gazete, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gecen hafta esnaf ve sanatkarlara seslenirken sarfettiği “bu ülkeye ihanet edenler, bunun bedelini ödeyecek” sözlerine vurgu yapıyor.