Dünya Bankası’nın Türkiye’nin 2016-2017 dönemine ilişkin büyüme tahminini aşağı yönlü gözden geçirmesi yankı buldu

NEW YORK – ABD’nin borsa ve iş çevrelerinin gazetesi Wall Street Journal, Dünya Bankası’nın son Türkiye raporuna dikkat çektiği haberinde Türkiye’de “siyasi belirsizlik” sürerken “Ne koalisyon ne de azınlık hükümeti konusunda net senaryolar ortaya çıktı” yorumunu yapıyor.

WSJ, “Türkiye’de parlamento seçimlerinden sonra siyasi belirsizlik sürerken Dünya Bankası Çarşamba günü ülkenin 2016 ve 2017’ye ilişkin büyüme görünümünü düşürdü, 2015 büyüme tahminini ise yüzde 3 düzeyinde tuttu” sözleriyle girdiği haberinde Dünya Bankası’nın 2016 büyüme tahmini yüzde 3,9’dan 3,5’e, 2017 büyüme tahminini ise yüzde 3,7’den 3,5’e indirdiğini söylüyor.

Türkiye’nin ekonomisinin geçen yıl hükümetin yüzde 3,3 hedefini ıskalayarak yüzde 2,9 büyüdüğünü anımsatan gazete, geçen yıldaki büyümenin 2013 yılında sağlanan yüzde 4,2’lik büyümeye göre de bir yavaşlama oluşturduğuna işaret ediyor. Dünya Bankası’nın düzenli olarak yayınladığı Türkiye raporunda Türk ekonomisinin karşı karşıya bulunduğu risklere değinirken yaptığı “istikrarlı bir hükümetin kurulamamasından kaynaklanan uzunca bir siyasi belirsizlik döneminin yatırım hissiyatını ve tüketici güvenini olumsuz etkileyerek finansal piyasalarda artan bir oynaklığa yol açabileceği” değerlendirmesine de dikkat çekiliyor.

WSJ, iktidar partisinin Haziran seçiminde 13 yılda elinde tuttuğu çoğunluğu kaybettiğini belirtikten sonra “Ne koalisyon ne de azınlık hükümeti konusunda net senaryolar ortaya çıktı” yorumunu da yapıyor.

Gazete, haberine son verirken de Dünya Bankası’nın istikrarlı hükümete olan ihtiyaç olduğunu vurgularken yaptığı “Yatırımcı hissiyatı büyük ölçüde siyasi sürecin nasıl çözümleneceğine bağlı” dediğini de aktarıyor.