ABD’nin borsa ve iş çevrelerinin gazetesi, liranın değerinde hafta basında meydana gelen düşüşleri “iç siyasi belirsizlik ve tırmanan şiddetin yanısıra bu hafta sonuna doğru ABD’deki bir faiz artışı olasılığına ek olarak kredi notunun düşürülmesi ihtimaline” bağlıyor.
Belirsizliğin Kasım seçimi öncesi azaltılmasının pek beklenmediğini söyleyen gazete, Londra’daki Rabobank’ın yükselen piyasa analisti Piotr Matys’ın FED faiz artırmaktan kaçınsa bile “muhtemelen aleyhindeki iç faktörler nedeniyle kurda sürdürülebilir bir değişikliğin olmayacağını” düşünüyor.
“LİDERLİK
BOŞLUĞU”NUN ETKİSİ
WSJ, başka yükselen ülkelerin para birimleri daha önce uğradıkları kayıpları son haftalarda bir ölçüde telafi ederken Türk lirasının bu yılın başından bu yana dolara karşı yüzde 24 gerilediğine dikkat çektikten sonra lira satışlarını “körüklemeye katkıda bulunan” faktörler arasında “Haziran seçiminden bu yana ortaya çıkan liderlik boşluğunu” da zikrediyor.
Türkiye’de koalisyon görüşmelerinin çöktüğüne, şiddet tırmandığına, yüzlerce kişinin öldüğüne dikkat çeken gazete, Türk Lirasının, FED bu hafta faiz artırımı yönünde adım atmazsa bile önümüzdeki aylarda bir faiz artışına gidebileceği  beklentilerinden kaynaklanan baskıların altında “kalacağını” savunuyor.
Bu bağlamda değerlendirmeleri aktarılan Societe Generale’in stratejistlerinden Kit Juckes “Siyasi belirsizlik, lira talebini Kasım seçimi sonrasına kadar olumsuz etkileyeceğini” düşünüyor.
WSJ, yatırımcıların Türkiye’nin kredi notu meselesini yakından izlediklerini anlatırken bazı analistlerin Fitch’in Cuma günü Türkiye’nin kredi görünümünü revize ederek ‘durağan’dan ‘negatif’e indirebileceği uyarısını yaptığını belirtirken “Fitch’in Türkiye’nin notunu, ‘-BBB’ düzeyinde tutması beklendiğini” söylüyor.
Haberde, “PKK ile barış görüşmelerine dönüleceğine ilişkin net bir işaret yokken ve siyasi gerilimler artarken  Türkiye’nin ekonomik görünüşü zayıflıyor” yorumun yapıldıktan sonra analistlerin ikinci çeyreğinde sağlanan yüzde 3.8’lik büyümeye rağmen iç talebin gerilemeye devam ettiği görüşlerine dikkat çekiliyor.