NEW YORK – Türkiye’nin, ABD’de İran ambargosunu ihlal ettiği iddiasıyla yargılanan işadamı Rıza Sarraf hakkındaki suçlamalar için bir “kanıt bulunmadığı” gerekçesiyle Obama Yönetiminden “Sarraf’ın tahliyesini talep ettiği”ne dikkat çekilirken   gelişmeyi, Sarraf davası konusunda iki ülke arasında “gerilimlerin tırmandığına işaret” olarak yorumladı.

ABD’nin yüksek tirajlı gazetelerinden Wall Street Journal,  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın geçen ay Washington’a yaptığı ziyarete gönderme yaparak “Salı günü açılan bir mahkeme dosyasına göre, bir Türk yetkili, ABD Adalet Bakanı’ndan Rıza Sarraf’ın tahliye edilmesini istedi” dedi. Gazete “Üst düzey bir Türk hükümeti yetkilisi, kısa bir süre önce Adalet Bakanı Loretta Lynch ile görüştü ve Türk işadamı Rıza Sarraf hakkındaki davanın ‘kanıta dayanmadığı’ söyledi” diye yazdı.
Bu gelişmeyi “Sarraf’ın davasında ABD ile Türkiye arasındaki gerilimlerin tırmandığına işaret” olarak niteleyen gazete, Sarraf davasının federal savcılarının dosyasına atfen Bekir Bozdağ’ın ABD’li mevkidaşı ile iki hafta kadar önce yaptığı görüşme sırasında “Sarraf’ın serbest bırakılarak Türkiye’ye geri gönderilmesini talep ettiğini” iddia etti.

WSJ, Sarraf hakkındaki suçlamalara dikkat çektikten sonra davanın savcılarının  “Türk hükümetinin son dönemde (davaya) müdahale etmeye çalıştığını” söylediklerini belirtti. Gazete Ankara’dan Sarraf davası için yapılan “siyasi dava” nitelemelerine dikkat çekildiğini kaydetti.

DAVAYA İLİŞKİN HASSASİYET BAŞARISIZ DARBEDEN SONRA BÜYÜDÜ

Sarraf’ın avukatlarının da savcıların soruşturmayı sadece Türkiye’deki “rüşvet davasında getirilen suçlamaların düşürülmesinden hoşnutsuz oldukları için sürdürdüklerini” ima ettiklerine işaret edilen haberde “Davaya ilişkin siyasi hassasiyetler,  Temmuz ayında Türk ordusunun Erdoğan yönetimini devirmeye yönelik başarısız çabasından sonra büyüdü” değerlendirmesi yapıldı.

ABD gazetesi  Bekir Bozdağ’ın Lynch ile görüşmesi sırasında “Türkiye’nin Pennsylvania yerleşik Türk din adamı Fethullah Gülen’in başarısız darbenin arkasında olduğu iddiasına ilişkin yeni kanıtlar ABD makamlarına sunduğunu” yazdı.  (ANKA)(CN/ORH)