Vitrin değişikliği yetmez

166

CHP’de ziraat profesörü Kamil Okyay Sındır’ın genel sekreter, ekonomi doçenti Selin Sayek Böke’nin parti sözcülüğüne getirilmesi olumludur ama yeterli değildir.

Söz konusu değişikliklerin dükkanın içine de yansıması yani CHP’de baştan ayağa önemli değişiklikler yaşanması gerekmektedir.
++
İlk yapılması gereken şey, seçim kaybeden genel başkan ve yardımcılarının kurultayın toplanmasını filan beklemeden görevlerinden uzaklaştırılmalarını sağlayacak bir düzenleme yapmaktır. Koltuğa bir kere oturan gitmeyi bilmemekte bu da partiye ciddi zarar vermektedir.
İkinci yapılması gereken şey, kontenjan milletvekilliği uygulamasına son vermektir. Partililerin bilmediği, tanımadığı kişilerin tepeden verilen emirlerle Meclis’e taşınması demokrasinin ruhuna aykırıdır. Bu şekilde seçilen isimlerin partiye faydalı olmadıkları görülmüştür.
İl ve ilçe teşkilatlarında köklü değişiklikler yapılması, aynı makama üst üste seçilmelerin önlenmesi, genel ve yerel seçimlerde başarısız olan yönetimlerin istifa etmeleri beklenmeden derhal görevden alınmaları partiye hareket ve bereket getirecek bir diğer eylem şeklidir.
++
Önümüzdeki aylarda Meclis gündemine siyasi partiler ve seçim kanunlarında değişiklik öngören öneriler getirilecektir. CHP’nin bu öneriler tartışılırken dar bölge seçim sistemi üzerinde ısrarla durması gerekir. Söz konusu sistem Türkiye’nin 550 seçim çevresine ayrılması, her seçim çevresinden bir milletvekilinin seçilmesi anlamına gelmektedir. Bu sistem yaşama geçtiği takdirde CHP seçimlerde halkla iç içe olan, seçilme potansiyeli taşıyan kişileri aday göstermek zorunda kalacaktır. Önümüzdeki yıllarda CHP iktidar olacaksa ancak bunu gerçekleştirerek olabilir.
++
Evet, vitrin değişikliği olumlu ancak kesinlikle yeterli değildir.
Başka değişiklik yapılmadığı takdirde rengarenk ışıltılı vitrine bakarak dükkana girenler karşılarında köhne bir kasaba tuhafiyeci görüp büyük hayal kırıklığına uğrarlar ve girdikleri gibi geri çıkarlar.
CHP’liler bunu hatırda tutmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here