Biliyorsunuz kadın ile erkek arasındaki uçurum, İngilizce bir özdeyişle ‘Venüs ile Mars’ gezegenleri arasındaki mesafe veya fark gibidir.

Yaşım epey ilerledi; ancak bu uçurumun gizemini çözemediğim gibi, mesafesini de ölçemedim!
Sanırım bu gazetenin okurları olarak bana katılacaksınız…
Her gün işe git… İşyerinde bin bir türlü gerilimli ortamlar yaşa; eve git de aklın yerinde bir birey olarak eşin/sevgilinle gününü paylaş!
Kadınlar da işten gelir, ev erkeğinin aynı sorularına muhatap kalır; hele o kıskanç adamların.
Sonuçta tüm çiftler, aynı sorunun karşısında bulurlar kendilerini!Kadınlar da, erkekler de aynı derecede dedikoducudur İşin kötüsü…
Erkeklerin daha üstün bir fiziksel güce veya silaha sahip olması değildir mesele; zira bir kadının çenesi de bunlardan daha az etkili değildir!
İşin özü, karşılıklı anlayış ve ailelerin duruma karışmaması değil midir? Hayır… Karşılıklı anlayış bu tarz ilişkileri çözmez. Karşıt cinsteki insanların içine düştükleri sorunları aşmanın temel yolu birbiriyle konuşmaları, yani iletişime geçmeleridir.
Ha bu iletişim nasıl sağlanacaktır? Normalde iş sahibi eş eve geldiğinde konuşmaya başlar, diğeri ise bazı yaşlılarımız gibi, duyma ve görme organlarını televizyona kitler. Bu durumda, çenesinden bir rahatlama bulamayan birey, kendisini ya yemeğe, ya da kitaba verecektir ve dolayısıyla kendisini eşinden ya daha şişman ya da daha entelektüel bulacaktır günün birinde!
Halkımızın giderek daha da obez olduğu bir ortamda, her ne kadar daha entelektüel olmak bir kazanç dahi olsa, aslında bu kazanç çiftler arasına bir kazık sokmak anlamına gelmektedir.
Entelektüel kadın veya erkek, evde bulamadığı mutluluğu yine entelektüel parterlerde arayacaktır. Kilosu fazla olanlar da hayat arkadaşlarını sözde dinlemeye devam edeceklerdir. Başka çareleri de yoktur.
Yanlış anlaşılmasın, bu durum, kadın ile erkeğin sözde eşit oldukları varsayılan evlerde geçerlidir. Meselenin çocuk boyutuna dahi girmedim. O boyutta dahi inanın bizleri yakından gözleyen bebeler bile bizlerden daha akıl sahibidir.
Hayat müşterektir, ama eşlerden birinin her hafta sonu PTT (yanlış anlaşılmasın: pijama, terlik, televizyon) hayatı yaşadığı ve evdeki en ufak bir görevi dahi üstlenmediği bir ortamda, ortak bir iyi niyetten bahsedilebilir mi?
Bahsedilecekse, TV önündeki eş, önüne getirilen lezzetli yemeğin aslında onu etrafa daha da kötü göstermek olduğu bilincine varacak mıdır?
Ve entelektüel eş, sağlıklı bir bedene sahip olarak, yeni ufuklara yelken açacak mıdır?
Yoksa Venüs ile Mars arasındaki mesafe daha da açılacak mıdır?