Tribünler futbola gönül veren milyonların dönüşümlü bir biçimde deşarj olup, gönül verdikleri renklerle yani takımlarıyla buluşup kucaklaştıkları yerlerdir. Anasını, babasını, eşini çocuğunu bir kenara itip tribünlere koşan taraftarın bir anlamda deşarj olduğu mekanlardır tribünler.
İşte o tribünlerdeki insanları yönlendiren kişilere de geçmişte amigo diyorduk, şimdilerde ise tribün lideri. Her ne kadar, halk arasında çok fazla sevilip kale alınmasa da, son derece önemli insanlardır tribün liderleri. Binlerce kişinin tezahüratlarını yönetip, yönlendirip takımlarını motive ederken, bir yandan da, toplumun her kesiminden insanların bir araya geldiği tribünlerdeki ahenk ve ilişkileri belirleyen kişilerdir onlar. Toplumun önemli bir kesimi tarafından, ‘sağlam ayakkabı’ olmamakla yaftalandırılan bu insanlar aslında son derece önemli ve bir o kadar da vefalı insanlardır.
Kendimi bildim bileli, öyle ya da böyle hep tribünlerde oldum. Spor yazarlığı mesleğine başlamadan önce taraftarın içinde, birçok amigo tanıdım. Rahmetli Kör Çetin, Numan baba, Kemik, Amigo Orhan gibi isimleri yakından tanıyıp, yanlarında arkalarında çok bağırıp çağırdım. Daha sonraki yıllarda, bu kez de geçtiğim basın tribününden ve saha içinden birçok takımın tribün liderleriyle tanışıp dost olduk. Bunlar arasında hiç kuşkusuz bir çırpıda sayabileceğim isimler Sefa reis Sefa Kalya, ultrAslan Alpaslan Dikmen ve Optik Başkan Mehmet Işıklar…
Üç büyük kulübümüzün bu üç önemli tribün temsilcisi de ne yazık ki, şu an aramızda değiller. Hakkın rahmetine kavuşmuş durumdalar.
Önce 2007 yılında Optik Başkan’ı yitirdik. Beşiktaş tribünlerinin tartışmasız en önemli renklerindendi. Siyah Beyazlı tribünlerin tartışmasız en fazla sevilen isimlerindendi. Beşiktaş’la yatıp, Beşiktaş’la kalkan, Mehmet Işıklar yani Optik Başkan’ın vefatı hemen her takımın taraftarını üzmüştü.
Daha sonra, 2008 yılında Galatasaray’ın en önemli tribün grubu ultrAslan’ın kurucusu Alpaslaslan Dikmen’i ebediyete uğurladık. Onunla olan dostluğumuz gerçekten son derece farklıydı. Ailece görüştüğüm bir kardeşimdi. Günaydın Gazetesinin Spor Müdürlüğünü yaptığım o dönemde, bize yazı yazardı. Zaman zaman kendisinden Beşiktaş, Fenerbahçe ve diğer takımlara dair yazı yazmasını isterdim. Yazardı. Hem de hiç abartısız, son derece objektif ve de doğru ögeler içeren yazılar olurdu bunlar. Ve bir trafik kazası sonucunda onu da ebediyete uğurladık.
Ve de son olarak bu kez Fenerbahçe tribünlerinin sevilen siması, Genç Fenerbahçeliler taraftar grubunun lideri Sefa Kalya’yı, bilinen lakabıyla, ‘Sefa Reis’i kaybettik. Sarı Lacivertli taraftarın sevgilisi, gerçek bir gönül insanıydı. Ölümü yalnızca, Fenerbahçelileri değil, tüm takım taraftarlarını üzdü. Ezeli rakip Galatasaray tribünleri, Medicana Sivasspor maçında açtığı, ‘Tribünlerdedir sadece vefa, mekanın cennet olsun Sefa’ pankartıyla bunun kanıtı gibiydi. Beşiktaş taraftar grubu Çarşı da, resmi sitesinden üzüntüsünü dile getirdi. Başta da vurgulamaya çalıştığım gibi binleri, onbinleri yönlendiren insanlar olan taraftar liderleri da sonuçta birer insan. İnanın hem de çok iyi ve farklı insanlar onlar. Zaten farklı olmasalar, binlerce insanı arkalarına katıp, yönlendirebilirler mi? Sonuçta buradan ve bu vesileyle, en son yitirdiğimiz kardeşimiz Sefa Kalya başta olmak üzere, Alpaslan Dikmen, Optik Başkan ve tüm eski taraftar önderlerine dualarımızı gönderiyor, onlara gönül verdikleri renklerle aydınlanmış bir yol ve Allah’tan rahmet diliyoruz. Nur içinde yatın…