İRLANDA’da yapılan referandumla eşcinsel evliliğe izin verilmesine Katoliklerin yönetim merkezi Vatikan’dan sert tepki geldi: “Bu, insanlığın bir yenilgisidir.”

Nüfusunun yaklaşık yüzde 85’i Katolik olan İrlanda’da 22 Mayıs’ta sandıklara giden halk, eşcinsel evliliğe “evet” demişti.
İrlanda, aynı cinsten olanların evliliğini halkoylamasıyla kabul eden ilk ülke olurken, Vatikan’dan (Kutsal Makam) buna tepki ise gecikmedi.
Vatikan Devlet Sekreteri Kardinal Pietro Parolin, “Bu sonuç beni çok üzdü. Kilise bu gerçeği dikkate almalıdır, ancak İncil’in bildirilerini yaymaya olan bağlılığını güçlendirmek anlamında” ifadelerini kullandı.
Roma’da katıldığı bir etkinlikte gazetecilere açıklama yapan Kardinal Parolin, İrlanda’nın aldığı bu kararın, sadece Hristiyan ilkelerinin değil aynı zamanda insanlığın da bir yenilgisi olduğunu söyledi.
Aile kurumunu savunmak, teşvik etmek ve korumak için her şeyi yapmaları gerektiğini söyleyen Parolin, “Aile kurumuna darbe vurmak, geleceğin binasının temelini ortadan kaldırmak gibidir” dedi.
FRANSA’YLA EŞCİNSEL BÜYÜKELÇİ KRİZİ
Parolin ayrıca, eşcinsel olduğu gerekçesiyle Fransa’nın atadığı büyükelçi
Laurent Stefanini’nin güven mektubunu kabul etmemelerine ilişkin de konuştu.
Fransa ve Vatikan arasında kriz çıkaran olay hakkında Parolin, “İki ülke arasında diyalog kanalları hala açık ve bunun olumlu bir şekilde sonuçlanmasını umuyorum” dedi.
Fransa, Vatikan’ın tepkisine karşın, Stefanini isminde halen ısrarını sürdürüyor.
PAPA FRANCESCO, EŞCİNSELLER KONUSUNDA KİLİSE’NİN ÜSLUBUNU YUMUŞATTI
Kilise’ye yeni bir soluk kazandıran Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, 2013 yılında seçilmesinden kısa süre sonra eşcinseller hakkında şaşırtıcı açıklamalarıyla dikkatleri çekmişti.