CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer, “önüne yatmak” ifadesinin “koruma ve kollama” anlamında olduğunu belirterek,“Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tecavüze uğrayan 45 çocuğa karşın bu olayın yaratılmasına neden olan Ensar Vakfı’nın önüne yatmıştır, yatmış mıdır, yatmıştır, nasıl yatmıştır, koruyarak kollayarak yatmıştır” dedi.

Usluer, partisine mensup Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın, Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil ile birlikte TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında CHP’li vekiller, “Milli Eğitim Bakanlığının müfredat değişikliği hazırlıkları, dini vakıflarla yaptığı işbirliğinin araştırılması” gerekçesiyle sundukları araştırma önergesi hakkında bilgi verdi.

-“VATANDAŞLIKTAN ATILMALARI GEREKİR”-

Mustafa Akaydın da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına işaret ederek şöyle dedi:

“Sayın Cumhurbaşkanımız dün teröre destek veren vatandaşların vatandaşlıktan çıkartılması gerektiğini söyledi. Uzun zamandan beri ilk defa Cumhurbaşkanının söylemine katılıyorum. Öncelikle Fethullah örgütüne destek verdiği için kendisinin ve Bülent Arınç’ın daha sonra PKK terör örgütüne destek verdikleri için kendisinin, Ahmet Davutoğlu’nun, MİT Başkanı Hakan Fidan’ın vatandaşlıktan atılmaları gerektiğini buradan huzurunuzda Sayın Meclis Başkanımıza duyurmak istiyorum. Bunun içine eklenecek 2-3 tane valimiz var, İçişleri Bakanımız Efkan Ala da var. Hatta zımnen IŞİD’e destek vermek gibi üç terör örgütüne birden destek vermekten vatandaşlıktan atılmaları gerekir diye düşünüyorum.”

-“ÖNÜNE YATMAK GENEL OLARAK TÜRKÇE’DE

KORUMA VE KOLLAMA ANLAMINDA”-

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada kullandığı ifadeye ilişkin soruya da Usluer, şu yanıtı verdi:

“Önüne yatmak genel olarak Türkçe’de koruma ve kollama anlamında bir terim ve biz bu terimi aslında ilk kez ne zaman gördük, Reza Zarrab’ın tapelerinde gördük. O dönemin bakanı Muammer Güler’e telefonda diyor ki ‘başıma bir şey gelir mi buradan’ diyor, bakan da diyor ki ‘yok ya’ diyor ‘önüne yatarım senin’.

Bir erkek bir bakan adı kirli işlere karışmış bir kişinin önüne yatarken hiçbir rahatsızlık oluşturmuyor hiçbir belden aşağıya anlam taşımıyor da aynı masum terim yani koruma kollama adı altındaki terim Sayın Bakan için söylendiğinde neden sakınca oluşturuyor, burada cinsiyetçi bir yaklaşımla Türkçe’deki bir terimin cinsiyete göre değerlendirilmesi cinsiyete göre adlandırılması zaten normal olmayan durumdur.

Bu sözler koruma kollama anlamına gelmektedir, nedir, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tecavüze uğrayan 45 çocuğa karşın bu olayın yaratılmasına neden olan Ensar Vakfının önüne yatmıştır, yatmış mıdır, yatmıştır, nasıl yatmıştır, koruyarak kollayarak yatmıştır.”