Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Kızılay patlamasında hayatını kaybedenlerin sayısının 37’ye yükseldiğini bildirdi. Bakan Müezzinoğlu dün hayatını olay yerinde kaybeden 30 vatandaştan birinin kesin terörist olduğunu, birinin de terörist olma şüphesi olduğunu söyledi.

 

Müezzinoğlu, “Biri Hacettepe’de, biri Numune’de, biri de Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanemizde olmak üzere üç vatandaşımızı daha kaybettik. Hastanelerde kaybettiğimiz vatandaşlarımızın sayısı yedi oldu” dedi.
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ankara’daki patlamaya ilişkin son bilgileri verdi. Bakan Müezzinoğlu, dün akşam hayatını olay yerinde kaybeden 30 kişi içinden birinin kesin terörist olduğunu, bir kişinin daha terörist olma durumunun söz konusu bulunduğunu açıkladı. Müezzinoğlu dün akşam saatlerinden sonra yaşanan gelişmelerle ilgili şu bilgileri açıkladı:
“Hastanelerimizde dün akşam itibariyle 4 vatandaşımızı kaybetmiştik. Bu sabah itibariyle, biri Hacettepe’de, biri Numune’de, biri de Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanemizde olmak üzere üç vatandaşımızı daha kaybettik. Hastanelerde kaybettiğimiz vatandaşlarımızın sayısı 7 oldu. Öncelikle kaybettiğimiz vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum, ailelerine sabırlar diliyorum. Yaralılarımız açısından şu anda hastanelerimizde 71 yaralımız var bunlardan 14’ü acil servislerinde müşahede altında. 15’i yoğun bakımda ciddiyeti olan vakalarımız. 41 vakamızın da servislerde tedavileri yapılıyor. Onlara da acil şifalar diliyorum.”
Adli tıp kurumundaki son duruma ilişkin açıklama yapmayan Müezzinoğlu, ikişer üçer saatlik aralıklarla basının bilgilendirileceğini söyledi. Bakan Müezzinoğlu, yaşanan saldırıya ilişkin ”Terörü tekrar lanetliyorum. Asla başarılı olamayacaklar. Bu millet bunları kazdıkları çukurlara insanlık dışı hain emellerine ulaşamayacak şekilde gömecektir” ifadelerini kullandı.
Tıp Bayramını vesilesiyle birlik ve beraberlik mesajları veren Müezzinoğlu şöyle konuştu:
“97 yıl önce İstanbul işgalinde, işgale isyan eden hekimlerimizin 14 Mart 1919’da bu ülkenin bağımsızlığı, bu milletin özgürlüğü uğruna başlattıkları isyan ruhunun milli ruhun 97.yıldönümündeyiz. Türk hekimlerinde o günkü ruh neyse yine aynı ruhu taşıyoruz. Yine bugün ülkemiz ve milletimiz o günün emperyalist güçlerine karşı nasıl bir ruhla isyan ettiyse, bugün de ülkemizin huzurunu bozmaya çalışanlara karşı da aynı milli ruhla aynı metanetle mücadele verecektir ve bu terör eylemlerine karşı duruşunu net bir şekilde koyacaktır. Teröristleri bu ülkeden yok etmek bu milletin birlik ve beraberliğiyle güçlü bir şekilde başarılacaktır.”