Koalisyon hükümeti kurulamayıp erken seçimin zorunlu hale gelmesinin ekonomiye maliyeti bir hayli yüksek olacak.
Daha şimdiden döviz fırladı, borsa düştü. Faizde de artış bekleniyor.
Önümüzdeki aylarda enflasyonun yükseleceğini, üretimde ciddi azalmalar yaşanacağını, istihdamın daralacağını belirtiyor uzmanlar.
Yani, özetle söylemek gerekirse, erken seçim vatandaşın cebinin boşalması anlamına geliyor aynı zamanda.
Peki, vatandaşın cebi boşalırken kimlerin cebi dolacak?
Hemen belirtmem gerekir ki, erken seçim nedeniyle Meclis’te temsil edilen siyasi partilerin kasasında adeta para koyacak yer kalmayacak.
**
Siyasi Partiler Kanunu gereğince Ak Parti, CHP, MHP ve HDP 2015 yılı için 531 milyon lira Hazine yardımı almaya hak kazandılar. Kasım ayında bir seçim daha olursa söz konusu 4 partiye 354 milyon lira daha yardım yapılacak. Bu paranın 151.9 milyon lirası Ak Parti’ye, 92.7 milyon lirası CHP’ye, 60.5 milyon lirası MHP’ye ve 48.8 milyon lirası HDP’ye gidecek.
Hazine’den erken seçim için çıkacak para elbette bu kadarla kalmıyor.
Yüksek Seçim Kurulu’na 250 milyon lira ile 400 milyon lira arasında bir kaynak aktarımı yapılacak.
Haziran ayında seçilen ve yemin etmek dışında hemen hiçbir şey yapmayan milletvekillerine üç aydır ödenen ve Kasım ayına kadar ödenecek maaşlar da erken seçim faturasını biraz daha kabartıyor.
**
Seçmen davranışlarında birkaç ay içinde önemli değişiklikler olmayacağı yapılan kamuoyu yoklamalarında net biçimde görülüyor.
Yani, Kasım ayındaki erken seçimde sandıktan tek parti iktidarı muhtemelen yine çıkmayacak, eninde sonunda koalisyon kurulacak.
Keşke ülkeyi yönetenlerin ve parti liderlerinin kibirleri, ihtirasları, kaprisleri daha makul düzeylerde olsaydı ve Türkiye sonucu belli bir seçim için yüzlerce milyon lirasını boşa harcamasaydı.