Külliyen koca bir yalan. İddia ediyorum erkekler daha fazla konuşuyor. Hiç bir şey yapmasalar eşleri ya da sevgilileri ile aralarında olup biteni dert yanarken ”aşk bitti aramızda, yorucu olmaya başladı bu ilişki” yorumları birbiri ardına yapılıyor.
Hep söylediğim bir şeydir danışanlarıma, aşk denmez buna, onun adı sevgidir, aşk zannettiğimiz şey arzudur ve tutkudur. Sevgiyle karıştırılmamalı.
Arzu, namı diğer aşk olmuş, arzuyu aklamak adına. Aşk yoktur aslında. Sadece sevgi vardır.
Hissettiğimiz şey ki aşksa eğer, tutku ya da istek gibi ve diğer pek çok bağ gibi sevgi bağının bir türüdür. Aşık olursunuz, içinizde bir ateş yanar. Bazen bu ateş sizi de kavurup yok eder. Aşık olursunuz, öyle bir sevgidir ki, anlatmaya gerek yok herkes aşık olmuştur en az bir kere hayatında, yeniden var olursunuz, uçabilirsiniz de.
Bütün bu var olma ya da yok olmalarımız duygusallığımıza ve karakterimize bağlıdır esasında. Kısacası aşk, yoğun sevgidir. Yoğun sevgi içinde yaşayıp mutlu bir şekilde ölecek karakter kazanılabilir mi? Kesinlikle ‘’Evet’’.
Ve hepimiz bir şekilde aşık oluyoruz işte. Kozmik bir güç mü bizi bir araya getiren, yoksa kader mi? Yıllar sonra, eğer hala birlikteyseniz o kişiyle, aşkın aslında sevgi olduğunu o zaman anlıyorsunuz. Gene de “aşk bitti, sevgiye dönüştü.” fikri çok tartışmalı. Zaten sevgi değil midir yaşanan? Ve böyle bir sevginin bizi yok etmesi gerekir mi?
Cemal Süreyya haklı mı? ‘’Okyanusta ölmez de insan, gider bir kaşık sevdada boğulur. ‘’ derken…
Aşk yok eder mi? Biter mi? Yok olur mu? Ve insanı var eder mi? Bu soruları gelin birlikte yanıtlayalım.