Odalarının penceresinden bakıp biraz kar yağdığını gören valiler hemen, “Okulları tatil edelim” diye talimat veriyorlar.
Anlaşılır, kabul edilebilir bir tavır değil bu.
Valilerin görevi belediyelerle ve diğer kamu kuruluşlarıyla işbirliği yaparak okulların açık kalmasını, eğitimin sürmesini sağlayacak önlemleri almaktır.
Tatil kararı vermek hava koşullarının altında ezilmektir, sorunlarla baş edememektir.
Böyle yöneticilik olmaz.
Osmanlı İmparatorluğunun son döneminde Milli Eğitim Bakanlığı yapan Emrullah Efendi, “Okullar olmasa Maarifi ne güzel idare ederdim” demişti. Bizim valilerin tavrı bundan çok da farklı değil doğrusu.
++
Ben 1960’lı yıllarda ilkokul öğrencisiydim. Birkaç yıl Niğde’de birkaç yıl da Ankara’da okula gittim. Hava koşulları yüzünden okulların bir kez bile tatil edildiğini hatırlamıyorum. Diz kapağımıza kadar yükselen karda bata çıka okula gider gelirdik. Şimdiki çocuklar o zamanki çocuklardan daha mı dayanıksız ve şimdiki ulaşım ve karla mücadele imkanları o zamandan daha mı geri ki hemen tatil kararı alınıveriyor?
Hem efendim, zor hava koşullarıyla mücadele etmeyi öğrenmek de hayata hazırlanmanın yani eğitimin bir parçası değil midir?
++
Biraz kar görünce öğrencilerin okula gitmesini önleyen valiler aynı şeyi nedense maceracı dağcılar için yapmıyorlar. Daha birkaç gün önce Ödemiş Bozdağ’da 19 dağcı mahsur kaldı. Valilik Devletin tüm imkanları seferber ederek bu dağcılara ulaştı ve onların hayatlarını kurtardı. İzmir Valisi, operasyona bizzat nezaret etti. Yine birkaç gün önce Adıyaman’daki Nemrut Dağı’nda mahsur kalan dağcılar Valiliğin olağanüstü çabaları sonucu sağ salim aşağıya indirildi.
Valilikler macera için dağa çıkmayı serbest bırakıyor ve dağcılar orada mahsur kalınca adeta olağanüstü hal ilan edip onları kurtarıyorlar. Keşke bu konuda gösterdikleri gayretin birazını da öğrencilerin okullara ulaşması için gösterseler.
Yoksa, valilerimiz için çocukların okula gitmesi, gençlerin macera için dağa çıkmasından daha mı önemsizdir?

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumunuzu bekliyoruz...

2 YORUMLAR

  1. Sayın Bedük’e katılıyorum. Valilik makamı yüksek beceri ister kapasitesi olmayan yapmasın.

  2. Valiler için insan önemli ve hizmet edilmesi gereken yüce varlıklardır.Bunların içinde öğrencilerden ve onların eğitim ve öğretiminden birinci derecede sorumludurlar.Dağa çıkanlar hak ve özgürlüğün sağladığı imkanlardan yararlanmaktadırlar.Bir hizmetle meşgul olması,diğer önemli sorumluluğunu ihmal anlamına gelmez.Başarılar dilerim.

Comments are closed.