Memorial Antalya Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü Op. Dr. Bülent Fahri Kılınçoğlu, omurgada eğrilik olarak bilinen skolyozun çocukluk çağının en sık karşılaşılan omurga hastalıkları arasında yer aldığını söyledi.
SKOLYOZ ERKEN DÖNEMDE BELİRTİ VERMEYEBİLİR
Kılınçoğlu, “Ayakta dik duran bir insanın, omurgasına arkadan bakıldığında düz, omuzlar ve kalçanın ise yere paralel ve simetrik konumda olması gerekir. Eğer bu denge bozulur, sağa veya sola eğim başlarsa bu durum skolyoz olarak isimlendirilir. 10 dereceye kadar olan eğrilikler normal kabul edilirken, bundan daha yüksek dereceli eğrilikler skolyoz olarak tanımlanır ve zamanında tedavi edilmezse ciddi sonuçlara neden olur” diye konuştu.
AİLESİNDE SKOLYOZ OLANLAR RİSK ALTINDA
Birinci derece yakınlarında skolyoz tanısı olanların daha fazla risk altında olduğunu belirten Op. Dr. Bülent Fahri Kılınçoğlu, “Anne karnında veya büyüme çağında omurga kemikleri ile kemikleşme kıkırdaklarının asimetrik olgunlaşması veya tam gelişememesinden kaynaklanan skolyozda genetik faktörler etkilidir. Buna ek olarak; bazı bağ dokusu ve kas hastalıkları ile kemik dokusunun normal gelişimine rağmen omurilikten kaynaklanan nörolojik hastalıklar da skolyoza yol açabilir.