Türkiye’nin gerçek sorunu nedir? diye sorsam, herkes kafadan sayacak. Kürt ya da PKK sorunu, Anayasa sorunu, Başkanlık, laiklik, eğitim, işsizlik paralel, rüşvet, yolsuzluk v.s gibi.

Asıl sorun uzlaşma sağlanmadan dayatılan Anayasa da.
BALIK BAŞTAN KOKAR
Peki bu sorunlar hepsi bir yumak içinde değil mi? Her ülkenin yönetildiği bir yasal kitapcığı vardır. Bu o ülkede yaşayan insanları ve onları yönetecek insanları yasa ile sınırlar. Yani Anayasa! İşte Türkiye bir türlü ulusal bir uzlaşma ile demokrat ve çoğulcu bir Anayasa yapmadığı için sancılar yaşadı. Anayasal değişikliklere baktığınız da hep olağanüstü dönemlerde yani Askeri müdaheleler sonucunda yapılmış ve hep bir dayatmanın eseridir. Siviller, sadece gözboyamak için hafif rötüşlerle ülkeyi yönetmiş ve sıkıntılar ve vakit kaybetmiş ve başı dertten çıkmamıştır.
HEP BİR YAHUDİLİK KURNAZLIĞI NEREYE KADAR
Bir de Türkiye’de Anayasa hep bir ver, iki al mantığı ile değiştirilmiştir. Yani hep bir Yahudilik eseridir. Yangından mal kaçırmada örneği buna tam uyar.Örneğin son seçimlerde gündemde ne vardı. Başkanlık sistemi değil mi? Peki Başkanlık sistemi nasıl yapılacak, Anayasal değişiklik ile yine 1 ver 2 al mantığı, yine bir baskı, yine bir köşeye sıkıştırma taktiği. Sürekli köşe kopmaca oynayan bir ülkede hangi konu sağlıklı olur ki, soruyorum size. Hey yönetilenler, şu yönetenlere soramıyormusunuz hiç, ’’Yeter oynamayın bizimle’’diye. Refahı süren onlar, devletin imkanlarını kullanan onlar, köşeyi dönenler onlar. Eziyeti çeken ise onları oraya getiren vatandaş. Onları  başarısızlıklarının bedelini sokak ödüyor. O tuzu kuruları vuran birşey ise yok.
HEP TÜRKİYE’DE ANAYASA SORUNU VARDIR NEDEN?
İşte yukarıda saydığım hususları isterseniz bir test edelim. Ben Türkiye’ye örnek olarak hep Batı Avrupa’yı alırım. Avrupa’da yaşayıpda, Avrupa’yı beğenmeyenlere de burdan soruyorum. Yaşadığınız Avrupa ülkesinin hangisinde, şimdiye kadar Anayasa sorunu gördünüz. Gündemlerinde Anayasa değişikliği maddeleri var mı? Anayasalarını deliyorlar mı? Kimse bunu iddia edemez. Çünkü, bu ülkelerde çoğulcu demokrasi vardır. Bireyler için Anayasa çıkmaz. Toplumun tümü için çıkar. Ayrıca ulusca, tüm partilerin oybirliği ile bu Anayasa hazırlanır. Çünkü, bu Anayasa birgün herkese lazım olacaktır mantığı vardır. Bizdeki, kimsenin, kimseden bir korkusu yok. Ülke elden gidiyor korkusu yok. Korkular üzerine ülkeler yönetilmiyor.
O KADAR FASIL AÇACAĞINIZA AVRUPA’NIN ANAYASASI’NIN ÖRNEK ALIN
Yıllardır, AB’e girmek için mücadele eden Türkiye yok Ortak Pazar dediler, yok Kopenhag kriterleri dediler. Yok fasıllar dediler. Bir arpa boyu yol almadı ki, Romanya, Bulgaristan gibi alt küme ülkelerinin arasına bile giremedi. İsveç’te ahkam kesmek kolay diyenlere sorarım, yüzünüze gözünüze Türkiye’yi bir Avrupa medeniyetleri ülkeleri arasına sokamadınız. Hala Avrupa’nın dışındasınız. Sözüm oran dünyanın en güçlü ilk 13 ekonomisinde yer alsan ne olur. Ancak kendini uyutursun. Sorunlar içerisinde boğulurken, yılların savaşı sürerken, genç canlar birbir giderken, şimdi tek bir kişinin egosu yüzünden Başkanlık merakı için Anayasa değişikliğine gideceksin, ülkeyi yine gereceksin, borsa inecek, dolar yükselecek, sokaktaki vatandaşın cebi yanacak, 3 kuruş zam verdiğin emekli yine perişan olacak. Değer mi hiç bu kadar zahmete. Sanıyormusunuz Başkanlık sistemine geçecek Türkiye, kanat takmışcasına uçacak. İnanın daha da beter olacak. Daha şimdiden bunun kokuları geliyor bile. AK Saray ile rövanşı alamayan Türkiye, bir de uzlaşmadan uzak Başkanlık sistemi belası ile yıllarını geçirecek. Acıyorum Türkiye sana, bu sana biçilen kumaşa. Başkanlığı çok isteyen, neden belediye başkanlığını bırakır ki?