Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bizim bir defa ‘soykırım’ diye üzerimizde bir leke, bir gölge söz konusu değil. Türkiye’nin böyle bir vebalı, böyle bir suçu asla kabul etmesi mümkün değildir. Bizim böyle bir sorunumuz, böyle bir derdimiz yok” diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in davetlisi olarak Kazakistan’a gitti. Ziyaret öncesi Ankara Esenboğa Havalimanında basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan,  ziyaret kapsamında Türkiye-Kazakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin (YDSK) ikinci toplantısına Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev ile birlikte başkanlık edeceğini söyledi.
Astana’da Türk-Kazak İş Forumu’na da katılacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma günü ise Türkistan’da,  Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından inşa ettirilen Hoca Ahmet Yesevi Camii ve Külliyesi’nin açılışını yapacağını ifade etti.
Erdoğan, Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından tevdi edilecek Fahri Doktora unvanını kabul edeceğini de söyledi.
Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtlayan Erdoğan, “Soykırım” iddiaları hakkında şu açıklamaları yaptı:
“Benim bildiğim inandığım bir şey var. Biz niye millet olarak veya medyamız, yazılı görsel, niçin savunmada duruyoruz bunu anlamakta zorlanıyorum. Benim şahsen Cumhurbaşkanı olarak savunma derdim yok. Çünkü bizim bir defa ‘soykırım’ diye üzerimizde bir leke, bir gölge söz konusu değil. Şu an da dahil olmak üzere, Ermenistan başta olmak üzere, parlamentolarını onlara kapısını açan milletlere sesleniyorum; Şu anda benim ülkemde vatandaş ve vatandaş olmayan olmak üzere 100 bine yakın Ermeni var. Acaba kendi ülkelerinde kaç Ermeni var? Biz ülkemizdeki Ermeni vatandaşlarımıza karşı bugüne kadar herhangi bir tersliğimiz, olumsuz bir yaklaşımımız oldu mu? Ülkemizde, kendi ülkelerinden kaçıp gelerek bulunan Ermeniler var. Biz bunları ülkemizde halen misafir ediyoruz. Bunu gösteren bir ülkeye karşı bu tavrı anlamak mümkün değil. Her zaman söylüyorum, Van’da Akdamar Adasında, oradaki Ermeni Ortodoks Kilisesinin restorasyonunu her şeyini devletin kesesinde, kasasından yaptık. Şimdi orada ayinlerini gelip yapıyorlar. Başka yerde bu tür talepleri oldu bu talepleri karşıladık.