Uyuşturucuya önemli darbe Diyarbakır’da 5 bin 332 kök Hint keneviri imha edildi

Diyarbakır’ın merkez Sur İlçesi Sarıkamış Köyü Kavsan Mezrası Ambar Çayı kenarında, jandarma ekiplerinin yaptığı aramalarda 5 bin 332 kök kenevir bitkisi ele geçirilip imha edildi.

Uyuşturucuya önemli darbe Diyarbakır'da 5 bin 332 kök Hint keneviri imha edildi
Uyuşturucuya önemli darbe Diyarbakır’da 5 bin 332 kök Hint keneviri imha edildi

Uyuşturucuya önemli darbe Diyarbakır Valiliği tarafından açıklandı, Valilik merkez Sur İlçesi Sarıkamış Köyü Kavsan mezrası Ambar Çayı Kenarları Mevkii’nde Hint keneviri ekimi yapıldığına ilişkin istihbari bilgiler alınması üzerine pazartesi günü operasyon yapıldığını bildirdi.

Açıklamada, şöyle denildi:

“Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı’nca görevlendirilen unsurlarca icra edilen operasyon neticesinde; 5 bin 332 adet kök kenevir bitkisi ele geçirilmiş, Cumhuriyet Savcılığının talimatı gereğince ele geçirilen kenevir bitkileri numune alınmayı müteakip yerinde imha edilmiştir.

Halkımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması ve uyuşturucu ile mücadele kapsamında yürütülen çalışmalara artan bir azim ve kararlılıkla aralıksız olarak devam edilmektedir.”

Büyük kentler başta olmak üzere Türkiye’yi saran uyuşturucu kullanımına karşın Jandarma ve Polisin yürüttüğü operasyonlarda yakalanan Hint Kenevirinin izinsiz ekimi yasaktır.

Editör Notu: Hint Keneviri nedir?

Genel olarak bütün sıcak ve orta sıcaklıktaki iklimlerde yetişebilen bitkinin anavatanı Güney Hindistan olarak bilinmektedir. Yurdumuzda da Bursa, Kocaeli, Balıkesir, İzmir, Antalya, Kütahya, Konya, Kayseri, Sivas, Samsun, Kastamonu ve Amasya illerinde ekilmektedir… Türkiye”de esrar imali amacıyla kenevir ekimi, esrar imali, satışı ve kullanımı kanunen yasaktır. Dişi çiçeklerin olgunlaşması tamamlanınca tohumlarda yeterli miktarda yağ taşıyor demektir. Bu dönemde toplanan bitkinin tohumlarından yağ elde edilebilir. Kenevir yağı sabun sanayisinde kullanılmaktadır.

Esrarın kan şekerini düşürmesi sebebiyle, esrarkeşler ardından tatlı yiyeceklere ihtiyaç duyarlar. Bu argoda cilalama olarak tabir edilir. Esrarın etkisi sigara gibi içilirse 24 saat, yutulur ise 512 saat sürmektedir. Madde bırakılınca huzursuzluk, sinirlilik, maddeyi arama, kavgacılık gibi psişik bozukluklar yaşatır.

Ancak esrar  ilk adımdır ve fiziki bağımlılık yapan daha tehlikeli morfin, eroin, afyon gibi keyif verici maddelerin kullanımına da yol açar. Ayrıca yatkın kişilerde psikoz denilen tedavisi çok güç ruh hastalıklarını da ortaya çıkarabilir. Uzun süre esrar kullanan kimselerde yavaşlama, pasiflik, üretim yapamama, istek ve canlılıkta sönme, ilgisizlik gibi negatif durumlara sebep olur.

Ayrıca esrarkeşlerde yapılan otopsilerde beyinde erken bunamaya sebep olan değişikliklere rastlanmıştır.

DHA-Güvenlik – Türkiye-Diyarbakır –