Pop müziği şarkıcısı Deniz Seki uyuşturucu ticareti yapmak ve kullanmaktan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Bir süre kaçtı ama geçen yıl Kasım ayında yakalandı ve Bakırköy Cezaevi’ne konuldu.
O tarihten bu yana yazılı ve görsel medyada kendisinden bahsedilmeyen gün neredeyse yok.
Kimi gün cezaevinde sinir krizi geçirdiği, kimi gün kanser teşhisi konup hastaneye kaldırıldığı, kimi gün sevgilisine mektup gönderdiği, kimi gün şiir yazıp beste yaptığı haberleştiriliyor.
Birkaç haber başlığına daha bakalım:
Deniz Seki cezaevine girerken yanına sadece seccade ve tespih aldı
-İşte Seki’nin ilk ziyaretçileri
-Deniz Seki: Namaz kılıyorum, zikir çekiyorum
-Ünlü sanatçı cezaevinde 2 kişilik odada kalıyor
-Deniz’den teşekkür mesajı
-Sanatçı dostları Seki’yi yalnız bırakmıyor
Yukarıdaki başlıklarda görüldüğü gibi tüm haberler onu mağdur ve sempatik gösteren bir üslupla kaleme alınmış.
++
Uyuşturucu ticareti yapmak çok ağır bir suçtur. Söz konusu suçu işlediği Yargıtay kararıyla kesinleşen bir şarkıcıya yaklaşımın bu çerçevede olması gerekir.
Televizyon izleyen ya da gazete okuyan bir çocuk veya gencin Deniz Seki’ye gösterilen olağanüstü sıcak ilgiye bakıp şöyle düşünmesi pekala mümkündür:
“Uyuşturucu ticareti yapmak kötü bir şey değil galiba. Öyle olsaydı bu ticareti yaptığı için ceza alan Deniz Seki’ye medyanın böyle yoğun ilgi göstermemesi, aksine onu ayıplayıp unutulmaya terk etmesi gerekirdi.”
++
RTÜK Kanunu, televizyon yayınlarının suçu ve suçluyu övücü mahiyette olmamasını zorunlu tutuyor, ayrıca yayınların çocukların ve gençlerin ahlaki gelişimini olumsuz etkileyecek biçimde yapılmamasını öngörüyor.
Yazılı basınla ilgili mevzuat ve gazeteci cemiyetlerinin yayınladığı meslek ilkelerini ortaya koyan bildirgeler de suç ve suçluyu övücü, sempatik gösterici yayın yapılmasını men ediyor.
++
Televizyon ve gazetelerin Deniz Seki haberlerinde bundan sonra daha dikkatli olmalarını dilerim.
Karşımızda düşünceleri ya da verdiği siyasi mücadele nedeniyle mahkum olmuş biri değil bir uyuşturucu satıcısı var çünkü.