BÜYÜK KAÇIŞIN PERDE ARKASINI AÇIKLIYORUM…
Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı vekili Ömer Faruk Aydıner’in, Bakırköy 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği iddianame Ulusal Yargı Ağı (UYAP) sistemine girer girmez UYAP’ın şifreleri ellerinde olan Cemaatin ve 3 Savcı’nın haberi oldu. Öz ve Kara Mahkeme kararı alınmadan yıldırım hızıyla Gürcistan’a kaçtılar.
Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı vekili Ömer Faruk Aydıner, Bakırköy 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği iddianamede şüpheliler, Ergenekon savcısı Zekeriya Öz ile 17 Aralık soruşturması savcıları Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç haklarında “tutuklanma amaçlı yakalama emri” kararı alınmasını istedi. Bu talebi UYAP’a girer girmez Cemaatin ve 3 savcının haberi oldu. Öz ve Kara yurt dışına kaçtı.
Ulusal Yargı Ağı (UYAP) tüm şifreleme sistemleri teslim edilen Cemaat tarafından yönetiliyordu. 81 ilde temsilcileri olan Cemaat ülkedeki tüm mahkemeleri ve savcıları takip ediyordu.
Paralel yapıya karşı AK Partinin başlattığı operasyonlar çerçevesinde 81 ildeki Cemaatçi yapı dağıtıldı. Ancak UYAP şifreleme sistemleri değiştirilmediğinden Yargı ağı Cemaat tarafından izlenmeye devam ediyordu.
Ergenekon, balyoz, Fenerbahçe, casusluk, 17-25 Aralık gibi dosyaların eski savcıları Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı vekili Ömer Faruk Aydıner iddianame hazırlayarak Bakırköy 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.
Başsavcı vekili Aydıner iddianamesinde, “Ergenekon savcısı Zekeriya Öz ile 17 Aralık soruşturması savcıları Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkında iddianame hazırladı. İddianamede, “ atılı suç şüphesinin varlığını gösteren somut deliller oluşması, şüphelilerin dosya içerisine yansıyan eylem ve davranışlarından, delilleri yok etme ve gizleme, değiştirme hususunda kuvvetli şüphenin bulunması gerekçesiyle haklarında “tutuklanma amaçlı yakalama emri” düzenlenmesi istendi.
Aydıner’in iddianamesi UYAP ağına girer girmez Cemaat’in köstebeklerinin ve tabii 3 savcının anında haberi oldu.
Bu iddianame Bakırköy 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanmadan Öz ve Kara Sarp sınır kapısından önce Gürcistan’a, sonra da Ermenistan’a kaçtılar.