Devlet, toplanan vergiler sayesinde kamu hizmetlerini görür. Vergi toplanmazsa maaş ödenemez, eğitim sürdürülemez, sağlık hizmeti verilemez. Yatırımlar duracağı gibi savunmaya da kaynak ayrılamaz. Kısacası çark dönmez, ülke iflas noktasına gelir.
Yani vergi ödeyerek temel vatandaşlık görevlerimizden en önemlilerinden birini yapıyoruz, devleti ayakta tutuyoruz.

Bu durumda 2015’te gelir vergisi ödeyenlerin, hele de rekor kıracak düzeyde yüksek vergi ödeyenlerin 51’inin sanki ayıp bir iş yapmışlar, suç işlemişler gibi kimliklerinin açıklanmasını istememesi çok tuhafıma gitti doğrusu.
++
Acaba, rekortmenlerin yarıdan fazlasını kimliklerini gizleme noktasına getiren nedir?
Benim aklıma ilk etapta şunlar geldi doğrusu:
-Siyasi iktidara çok yakınlar. Vergi rekortmenleri arasında görülürlerse “Devlet imkanlarını kullanarak zengin oldular” dedikoduları ortaya çıkar, muhalefetin hedef tahtasına otururlar. Böyle nahoş bir durumla karşı karşıya gelmemek için “İsmimizi gizli tutun” ricasında bulundular.
-Vergi rekortmeni olmalarının en önemli nedenlerinden biri elde ettikleri faiz geliri. Oysa geçmişte faizin haram olduğuna ilişkin çeşitli açıklamaları var. Söyledikleri ile somut durum arasındaki büyük çelişki ifşa olmasın diye rekortmen listesinde görünmek istemediler.
-Pek de makbul sayılmayan işler yaparak aniden zenginleştiler. Bunu kamuoyu önünde izah etme güçlüğü çekecekleri için isimlerinin açıklanmasına karşı çıktılar.
-İsimleri açıklandığı takdirde yasa dışı örgütlerin, mafyanın hedefi olacaklar, haraç talepleriyle karşılaşacaklar. Böyle bir ihtimali bertaraf etmek için kimliklerinin gizli tutulmasını talep ettiler.
-Çevrelerine kendilerini ekonomik sıkıntı çekiyormuş gibi gösterdiler. Rekortmenler arasında isimleri görülürse yalan söyledikleri ortaya çıkacak. Bu yüzden “gizli rekortmen” oldular.
++
Başbakan Binali Yıldırım sloganlarla konuşmayı seviyor. Bayramda yola çıkacaklara şu çağrıda bulunmuştu örneğin:
“Yolların kralı olmaz, yolların kuralı olur.”
Yıldırım, vergi rekortmenleri listesine girdiği halde isimlerinin açıklanmasını istemeyenler için de şöyle bir slogan söylese keşke:
“Hatalı yol izleme, listede ismini gizleme!”