Beşiktaş Trabzonspor maçı öncesinde futbolcuların sahada, taraftarın da tribünde, “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” yazan dövizlerini görünce, ister istemez yakın geçmişe kadar, “Maç önünde okunan İstiklal Marşı kaldırılsın” diyenlerin şu sıralarda ne düşündüklerini merak ettim doğrusu.
Belki de o malum kesim, şimdi de çıkıp, “Şehitler ölmez, vatan bölünmez pankart ve tezahüratları yapılmasın, gol atan futbolcu asker selamı vermesin” diyebilir.
Diyebilirler tabi, neden demesinler ki? Bu ülkede o kesim Ermeni de oldu, gey de oldu, lezbiyen de oldu. Ancak her nedense o entel dantel güruhu hiç ölen asker, polis ve memur cenazelerinde göremedik. Toplumun hemen her kesiminin ezbere bildiği o topluluğun hiçbir üyesi şehit cenazelerinde görüntülenmedi.
Eminim üzüntülerini içlerinde yaşıyorlardır muhteremler (!).
Değil uzağı, geleceği, yani bu günleri, burnunun ucunu bile göremeyecek kadar aymaz o tiplere soruyorum şimdi;
Şimdi de çıkıp aynı şeyleri söyleyebilir misiniz? Bulduğunuz her mikrofona, her kameraya salyalarınızı akıta akıta, ne konuştuğunuzu bile bilmeden söylevler yapabilir misiniz?
Muhtemelen sesiniz kesilmiştir. Hatta belki de söyledikleriniz ve yaptıklarınızdan utanç bile duyuyor olabilirsiniz. Duymalısınız da zaten…
Lakin siz sakın pişmanlık duymayın. Üzülmeyin, emperyalist düşünce ve davranış biçiminizle şimdilik susun. Üzerinde yaşadığınız ülke ve o ülkenin dinamikleriyle, aşılacak olan sorunların ardından yine çenenizi açar, Ermeni, gey, lezbiyen ya da herhangi bir tercihte buluşur yine bildiğinizi yaparsınız.
Bu arada belirteyim; Hiçbir siyasi eğilime doğrudan yakın biri değilim. Benim için tek aşk, tek sevda vatanı ve gölgesinde olmaktan gurur duyduğum o Ay Yıldızlı bayraktır. Sakın birileri, bu söylemimden şovenist bir çıkarımda da bulunmasın. Bu ülkede yaşayan herkesin, Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Boşnak vb. tüm etnik kökenlerin ortak paydası olması gereken unsurlar bunlar.
Amerika örneğine bakarsak, söylediklerimin ne anlama geldiği çok daha iyi anlaşılır sanırım. Birleşik Devletler bayrağında, elli eyaleti temsil eden elli yıldız ve ülke menfaatleri doğrultusunda, çok sayıda etnik kökenin ortak paydada birleşmesi bunun en canlı kanıtıdır.
Kızsak da, sevmesek de, birçok konuda eleştirip yerden yere vursak da gerçek budur. İşte Amerika bu nedenle Amerika’dır ve dünyanın en önemli asal gücüdür.
Tabi burada amacım Amerika reklamı yapmak da değil. Yalnızca gerçekleri dile getirmek diyor, sesimin ulaştığı her yere, her kesimi ‘sağduyuya’ davet ediyorum.
Yeter artık dursun bu kan. Bitsin bu kabus. Yeniden mutlu, umutlu bir geleceğe ülke olarak yelken açalım diyorum.
Kalın sağlıcakla…