Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame El Nuceyfi: “Türkiye Irak’ı hep destekledi. Türkiye’den bugüne kadar Irak’a hiç bir kötülük gelmedi, aksine sürekli olarak yardım ve destek geldi. Bugün de Türkiye Irak’lı göçmenlere gerek Irak’ta gerekse kendi ülkesinde insani yardımlarda bulunuyor” dedi

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame El Nuceyfi, Musul’u kurtarma operasyonuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Türkmeneli televizyonunda genel müdür Yalman Haceroğlu’nun sorularını yanıtlayan El Nuceyfi, Musul’u kurtarmak için kurulan askeri üslerdeki eğitimlerin tamamlandığını belirtti.
El Nuceyfi, silahlanma konusunda sıkıntıların bulunduğunu ifade ederek, Bağdat’taki bazı siyasi tarafların Musul’un kendi halkı tarafından kurtarılmasını istemediklerini belirterek Musul halkını bu süreçte sorumluluk altında bırakmaya çalıştıklarını belirtti.
Musul halkı yerine diğer bölgelerden gönüllü halk güçlerinin gelmesinin istendiğini söyleyen El Nuceyfi, bunu doğru bulmadıklarını başka bölgelerden Musul’a gelecek olan güçlerin hedeflerinin başka türlü olabileceğini ve Musul’un kurtarılması için adama değil silaha ihtiyaç duyulduğunu açıkladı. El Nuceyfi Musul’u kurtarma operasyonu için güney illerden gönüllü halk güçlerinin getirilmesinin hedeflendiğini bunun Musul’un demografik yapısının değiştirilmesine vesile olacağından endişe duyulduğunu belirtti.
Musul operasyonuna katılacak 3 bin güvenlik gücü mensubunun hazır beklediğini söyleyen El Nuceyfi, diğer 6 bin güvelik gücü mensubunun da eğitime tabi tutulacağını söyledi. El Nuceyfi bu güçlerin Musul’daki Türkmen, Arap, Kürt, Hristiyan ve diğer etnik ve dini gruplardan oluştuğunu kaydetti.
Türkiye’nin Irak’a çok iyi bir komşu olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame El Nuceyfi: “Türkiye Irak’ı hep destekledi. Türkiye’den bugüne kadar Irak’a hiç bir kötülük gelmedi, aksine sürekli olarak yardım ve destek geldi. Bugün de Türkiye Irak’lı göçmenlere gerek Irak’ta gerekse kendi ülkesinde insani yardımlarda bulunuyor” dedi.
Türkiye’nin Irak güvenlik güçlerine askeri anlamda destekte bulunduğunu söyleyen El Nuceyfi, Türkiye Savunma Bakanı’nın da Bağdat ziyaretinde ülkesinin güvenlik güçlerine yönelik desteklerinin devam edeceğini ve terörle mücadelesinde Irak’ın yanında olduklarını kaydettiğini, hatırlattı.
Türkiye’nin Irak’a sınır komşusu olduğunu belirtten El Nuceyfi terörle mücadelenin Türkiye’yi yakından bilgilendirdiğini Türkiye’nin güçlü bir orduya sahip olduğunu söyleyerek, Musul’u kurtarma güçlerinin eğitimi için Türkiye ve Amerika’nın eğitmen gönderdiğini belirtti.
El Nuceyfi Musul’un şimdi IŞİD terör örgütünün kalbi konumunda olduğunu belirterek, IŞİD’in Musul’daki varlığının tamamen yok edilmesi gerektiğinin altını çizdi.
İran’ın Irak’a yardımlarının bir siyasi amaçla yapılmakta olduğunu söyleyen El Nuceyfi: “İran özel bir kesime yardım etmektedir, oysa yardımların hükümet yoluyla yapılması gerekiyor” dedi.