İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, “Üretimin önündeki engelleri kaldıracak olan Üretim Reform Paketi, yeni ekonomimize ışık tutacak” dedi ve yeni nesil organize sanayi bölgelerinin (OSB) altyapısı, lojistik ve enerji olanaklarının kamu tarafından karşılanmasını istedi.

İSO Meclisi’nin Ağustos ayı olağan toplantısı, “Türkiye İçin Ekonomide Yeni Bir Başarı Hikayesi Planlanırken Sanayimizin Geleceği ve Üstleneceği Rol” ana gündemi ile yapıldı. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın açılış konuşmasını yaptığı toplantıya, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü de konuk olarak katıldı.

“Yüksek teknolojili sanayi ürünlerinin ihracat içindeki payı yükselmeli”

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, ana gündeme ilişkin konuşmasında, “Yeni ekonomi hikayemizde, teknolojinin ağırlığının daha yüksek olduğu bir üretim ve ihracat kompozisyonu oluşturmak zorundayız” dedi.
Düşük katma değerli geleneksel bir üretim yapısı ile küresel rekabette yer almanın mümkün olmadığına değinen Bahçıvan, “Ar-Ge, inovasyon, ürün geliştirme, tasarım ve tüm üretim süreçlerinde teknoloji içeriğinin yükseltilmesi en fazla odaklanmamız gereken konular olmalı. Yüksek teknolojili sanayi ürünlerinin ihracat içindeki payını, bugünkü bulunduğu yüzde 4 seviyesinden çok daha yükseğe çıkartmamız gerekiyor diye ekledi.

“Ar-Ge merkezi teşvikleri, nitelik bazında değerlendirilmeli”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının hazırladığı, İSO’nun görüşleriyle katkı sağladığı Ar-Ge ve Üretim Reform Paketleri’ne değinen Bahçıvan, şunları söyledi:
“Ar-Ge merkezi teşvik sınırlamaları oluşturacakları nitelik ve değer bazında da değerlendirilmeli. Üretim Reform Paketi de yeni ekonomi hikayemize ışık tutacak. Üretimin önündeki engelleri kaldırmayı, Türkiye’yi hedeflerine taşıyacak yatırımların yolunu açmayı amaçlayan paketini yürekten destekliyoruz.
Ayrıca yıl sonuna kadar sekiz OSB’nin açılacak olması, sanayimizin dönüşümüne de çok büyük katkı yapacak. Yeni nesil OSB’lerin altyapısı, lojistik olanakları, arıtma ve geri çevrim tesisleri ile enerji olanakları kamu tarafından karşılanmalı. OSB’lerde teknoloji geliştirme ve mükemmeliyet merkezleri, araştırma ve eğitim kurumları ve laboratuvarlar yer almalı, üniversite-sanayi işbirliği sağlanmalı. Özel kurumlar tarafından işletilen yeni nesil OSB’lerde araziler ve binalar uzun süreli kiralanmalı, rant değeri oluşmasının önüne mutlaka geçilmeli.”

Bahçıvan, dünyada gelecek 10 yıl içinde “Endüstri 4.0” çerçevesinde 19 trilyon dolarlık bir fırsatın oluşacağının ifade edildiğine de dikkat çekerek, “2023 hedeflerini yakalamak istiyorsak sanayi devrimini bilişim ve teknoloji ile birlikte düşünmek gerekiyor” dedi.

“Kamuoyunda büyük yankı buldu”

Bahçıvan, İSO olarak 12 Ağustos’ta “Türkiye’ye Güvenenler, Türkiye’de Üretenler” başlıklı bir toplantı gerçekleştirdiklerini de hatırlatarak, “Başbakanımız Binali Yıldırım’ın telekonferans yoluyla bizimle birlikte tüm Türkiye’ye canlı olarak seslendiği, Başbakan Yardımcımız Sayın Mehmet Şimşek’in, Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkci’nin, Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci’nin, bugün aramızda bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Faruk Özlü’nün ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Mehdi Eker’in de teşrif ettiği bu toplantımız, kamuoyunda büyük bir yankı ve destek buldu” dedi.

Bahçıvan, 2014 yılında Yenibosna ve Ümraniye’de açılan oda temsilciliğine ek olarak, sanayicilerden gelen talep üzerine 29 Ağustos Pazartesi günü İstanbul Anadolu Yakası OSB içinde Tuzla Hizmet Birimi’ni açacaklarını da duyurdu.