MANİSA Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Kırlıoğlu, et fiyatlarının yükselmesiyle birlikte et ithalatı için harekete geçilmesine tepki gösterdi. Kırlıoğlu, kemikli etin kilosunun üreticiden 23-24 liradan alındığını ancak bunun vatandaşa 40 liraya satıldığını söyledi.

Et fiyatlarındaki artış ithal eti gündeme getirince, hayvan üretici birlikleri tedirgin oldu. Manisa’da kasaplarda et fiyatları 38 ile 40 lira arasında değişirken, kasaplar vatandaşın alım gücünün düşük olduğunu belirterek, satış yapamadıklarından yakındı. Manisa’da kasap dükkanı işleten Erdal Hekimci, vatandaşın et yiyebilmesi ve fiyatların düşürülmesi için yurtdışından et ithalatının mutlaka yapılması gerektiğini söyledi. Kasap Hekimci,

“Türkiye’de hayvan üretiminde sıkıntı var. Vatandaşın alım gücü de çok düştü. Bizde et fiyatlarının düşmesini istiyoruz. Çünkü satış yapamıyoruz. Bir gün boyunca dükkana müşteri girmediği oluyor.Bunun için et ithalatı yapılmalı ve vatandaş ete doymalı” diye konuştu.

“ET İTHALATI ÜRETİCİYİ MAĞDUR EDER”

Hayvan üreticileri ise ithal et fikrine büyük tepki gösterdi. Manisa Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Kırlıoğlu, canlı hayvan ve et ithalatına karşı olduklarını açıkladı. Türkiye’de hayvan sıkıntısı olmadığını dile getiren Kırlıoğlu, “Ette zaten bir sıkıntı yok. Türkiye’ye birçok canlı hayvan girdi. Et fiyatları üreticiden alınırken çok fahiş değil. Bizde kilosu 23 liradan alınıyordu, 1 liralık bir artış oldu. Kasaplarda ise fiyatlar bir türlü düşmüyor. Bunun için denetleme yapılmalı. Bize göre ithal et çare değil. Türkiye’de yeterince canlı hayvan üretiliyor. İthal et gelirse üretici sıkıntıya girecek. Biz 24 liraya kesiyoruz, kasapta ise 40 liraya satılıyor. Arada çok büyük uçurum var. Bunu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı denetlesin. Bu aradaki para nereye gidiyor? Bende istiyorum etin 30 liraya satılmasını. Şu an et fiyatının yüksek olması bu işi yapanların ortaya çıkardığı bir krizdir. Karkas et burada da Ankara’da 24 lira. Ancak iller arasında çok büyük bir fark var. 70 liraya et satıldığını biliyoruz” dedi.

Üreticinin zaten zor durumda olduğunu dile getiren Kırlıoğlu, devletin üreticiyi düşünerek yem fiyatlarındaki KDV oranını yüzde 8’den yüzde 1’e indirdiğini, ancak bu indirimin üreticiye yansımadığını açıkladı. Kırlıoğlu, “Yem fiyatları şu an 50 lira civarında. Yemdeki KDV’nin düşürülmesi üreticiye yansımadı. Yem fiyatlarında KDV yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülünce hemen süt fiyatlarında 5 kuruşluk bir düşüş oldu. Devlet KDV’yi kaldırdı, direk sanayicinin cebine gitti. Bunu bakanlıkta biliyor. Üretici isyanda. Süt fiyatlarını geri çekti sanayici. Üstüne birde et ithalatı yapılırsa daha zor durumda kalırız” diye konuştu.