Bankacılık Kanunu’na göre bankalarda 10 yıl işlem görmemiş hesaplar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devrediliyor. Geçen yıl bu şekilde binlerce hesap sahibinin toplam 65 milyon lirası TMSF’ye geçti. Önceki yıllarda da benzer uygulamalar oldu.
Kabul edilebilir bir şey değil bu.

++
Bankalar kredi borcunu ödemeyen müşterisinin peşine düşüyor ve onu nerede olursa olsun bulup parasını tahsil ediyor. Ama hesabını unutan müşterisini öyle anlaşılıyor ki yeterince aramıyor.
Ülkemizde yıllar önce Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne geçildi. Yani şu anda Devlet suç işlediği için kaçanlar dışında tüm vatandaşlarının adresini anında bulabiliyor. Söz konusu sistemin bankalarda para unutanlar için de işletilmesi gerekir.
++
Geçenlerde bazı gazete ve televizyonlarda şu haber yer aldı:
“İsviçre Banka Ombudsmanlığı, 60 yıl dokunulmayan banka hesap ve kasalarını internet üzerinden açıkladı ve ilgililerin 2020 Aralık ayına kadar bankalarına başvurmalarını istedi.
Bu hesaplardan biri de tüm mal varlığını ailesi ve maddi durumu iyi olmayan çocuklara eğitim veren Darüşşafaka’ya bağışlayan ve 45 yıl önce ölen işadamı Satvet Lütfi Tozan’a ait. İsviçre’de yaşayan bir avukatın haber vermesiyle kurumun avukatları harekete geçerek hesaptakilerin Darüşşafaka’ya aktarılması için başvuruda bulundu. Hesapta ne kadar olduğu henüz bilinmiyor.”
++
Haberden de anlaşılacağı gibi İsviçre, 10 yıl işlem yapılmadı diye banka hesaplarını Devlete aktarmıyor, 60 yıl bekledikten sonra hesap sahibi ya da onların mirasçılarının ortaya çıkması için duyuru yapıp bir 4 yıl daha bekleme kararı veriyor.
Hemen her konuda işi ağırdan alan Türk bürokrasisinin banka hesaplarının Devlete aktarılması konusunda çok aceleci davranması ilginç değil mi?
++
Tabii burada ne TMSF’yi ne de Türkiye Bankalar Birliği’ni suçlamak mümkün. Sorun, Bankacılık Kanunu’ndan kaynaklanıyor.
Söz konusu kanunun bir an önce değiştirilmesi gerekir.
Ortalama ömrün uzadığı, bunama ve Alzheimer vakalarının arttığı göz önüne alındığında bu değişikliğin kısa süre içinde yapılmasında vatandaşların ve onların mirasçılarının mağdur olmaması açısından yarar var.