Ankara Devlet Opera ve Balesi 26 Aralık akşamı klasik Viyana opereti Johan Strauss’un üç perdelik opereti Çingene Baron’un prömiyerini sahneleyecek.

-O BİR ÇİNGENE DEĞİL, TÜRK PAŞASININ KIZI…-

Viyana Valsi’ne zenginlik katarak, tüm dünyaya yayılmasını başarmış olan Johan Strauss’un eserleri arasında en çok oynananlardan biri olan Çingene Baron, melodileriyle büyüleyen bir Viyana Opereti. Macar Halk Müziği’nden etkilenilerek yazıldı.  Renkli ve zengin müzikal yapısı sayesinde yüzyılı aşkın bir süredir dünya sahnelerinde sanatseverler ile buluşan Çingene Baron’un konusu kısaca şöyle:

“Ailesinden kalan toprakları geri almak için gelen Barinkay arazilerinin hayvan tüccarı Zsupan tarafından işgal edildiğini görür. Arazileri geri almak için Zsupan’ın kızı Arsena’ya talip olduğunu belirtir. Ancak Arsena başka birini sevdiğinden evleneceği kişinin Baron olması şartını koşarak Barinkay’ı reddeder. Elinde hiçbir şey kalmayan Barinkay çingeneler tarafından Baron ilan edilir. Ancak Barinkay artık Arsena’yı istemediğini ve güzel sesli çingene kızı Saffi’ye aşık olduğunu söyler.Ancak Saffi’nin çingene değil de bir Türk Paşasının kızı olduğunu öğrenince ona layık olmadığını düşünür ve orduya katılır. Savaşta gösterdiği üstün başarıyla bu sefer gerçekten Baron ilan edilen Barinkay’ın artık Saffi ile evlenebilmesi mümkündür.”

cingene-baron”a-“roman-baron”-denilecek-mi--unlu-viyana-opereti-26-aralik’ta-ankara’daÜç perdelik operetin Orkestra Yönetmeni Nezih Seçkin ve Alessandro Cedrone oldu. Opereti sahneye Gürçil Çeliktaş koydu, koreografiyi Nilgün Bilsel Demireller gerçekleştirdi. Dekoru Nihat Kahraman tarafından yapılan eserin kostümleri Nursun Ünlü’ye ışığı Tahsin Çetin’e ait. Operetin prömiyet gösterisi saat 20.00’de başlayacak. Opera Sahnesi’ndeki gösterinin biletleri Opera Gişesi ve biletiva.com’dan edinilebilecek.