Yaklaşık 1.5 ay önce  Kapadokya’da 7 çocuğu, 15 torunu, torunlarının çocukları ve yakınlarıyla birlikte bir otelde soyağacı şeklindeki pastayla 100’üncü yaşını kutlayan birçok tarihi eserin onarımını yapan taş ustası Ömer  Murat yaşamını yitirdi.
İstanbul’da Ayasofya başta olmak üzere Erzurum Çifte Minare, Diyarbakır surları gibi birçok tarihi eserin onarımında yer alan, Anıtkabir’in yapımında da taş ustası olarak çalışan Ömer Murat, 100’üncü yaşgünü ”Dalya” diyerek, çocukları; ev kadını 70 yaşındaki Gülender Şeref, mühendis 65 yaşındaki Mustafa Murat, işadamı 62 yaşındaki Mehmet Murat, memur 59 yaşındaki Nadiye Baydar, öğretmen 56 yaşındaki Emine Kavaklıoğlu, işkadını Fatma Murat ve MHP Kayseri eski il başkanı, müteahhit 53 yaşındaki Ömer Faruk Murat, torunları ve yakınlarıyla kutlamıştı. Eşi Ümmühan Murat’ı 18 yıl önce kaybeden Ömer Murat, bu mutlu olayı haberleştiren DHA’ya “Oğullarım, kızlarım, torunlarım ve onların çocukları bana sürpriz yaptı. Uzun yaşamanın sırrı; çalışmak, çalışmak, çalışmak” diye anlatmıştı.
100’üncü yaş gününe yurt dışından, İstanbul, Ankara ve İzmir’den Ömer Murat’ın çocukları, torunları, torun çocukları ve uzak akrabalar gelmişti. Torunu Beste Murat’ın özel olarak hazırladığı, soyağacı şeklinde herkesin isminin yazılı olduğu, ölen eşi ile kendi fotoğrafının yer aldığı yaş pastanın üzerindeki tek mumu, alkışlar arasında ‘Dalya’, ‘İyi ki varsın’, ‘Ömer dede sen çok yaşa’ sesleri arasında üfleyen Ömer Murat, dün gece yaşamını yitirdi. Ömer Murat’ın büyükoğlu Mustafa Murat, ”Ölüm herkese var. Babam, çocukları, gelinleri, torunları ve yakınlarıyla bir araya geldi.