TRT eski Genel Müdür Yardımcısı, Galatasaray, İstanbul ve Anadolu üniversiteleri eski öğretim üyesi gazeteci-yazar Hıfzı Topuz geçtiğimiz günlerde piyasaya çıkan kitabı “Gizli Aşklar” da sürpriz yapıp yaşadığı aşkları anlatıyor. Sayfaları çevirdikçe hayretten hayrete düşüyor, uluslararası faaliyetlerde bulunan bir Türk Kazanova’sı hatta Donjuanı ile karşılaşıyorsunuz.

Topuz’un aşk ilişkilerini anlattıkları arasında Fransız’dan İtalyan’a, Kanadalıdan Panamalıya, Hintliden Rus’a, Yunandan Azeri’ye, Paraguaylıdan Mısırlıya çok sayıda kadın var. Tabii söz konusu koleksiyon da Türkler de yer alıyor.
Sevgililerinin kimiyle sinema kuyruğunda, kimiyle işyerinde tanışmış Topuz. İçlerinde komşusu da var, sekreteri de. Kurduğu ilişkilerin bazılarındaki hız akıl alır gibi değil. Birkaç saat içinde yatakta sonuçlanan serüvenler okuyoruz.
Topuz’un bazı ilişkileri evliyken yaşamış olmasını da not etmek gerekiyor. Tanıştığı kimi kadınların ona evlilik teklif ettikleri de bir diğer ilginç ayrıntı olarak dikkati çekiyor. Kimi aşkların 60’lı yaşlarda yaşandığını da vurgulamalıyım bu arada.
Kitabın ikinci bölümünde ise arkadaşlarından dinlediği ilginç gerçek aşk öykülerini kaleme almış Topuz.
++
Peki, ünlü bürokrat, öğretim üyesi ve yazarın yaptığı doğru bir şey mi?
Kitabı okuyunca “Keşke yazmasaydı, özel hayatının dehlizlerinde bizi bu kadar dolaştırmasaydı” dedim.
O Topuz ki, bürokratlığının, öğretim üyeliğinin ve gazeteciliğinin yanı sıra Gazeteciler Sendikası’nın kurucularından biri. Yıllarca UNESCO bünyesinde önemli görevler üstlenmiş. Mithat Paşa’yı (Taif’te Bir Ölüm), Sabahattin Ali’yi (Başın Öne Eğilmesin), Nazım Hikmet’i (Hava Kurşun Gibi Ağır), Tevfik Fikret’i (Elbet Sabah Olacaktır), Namık Kemal’i (Vatanı Sattık Bir Pula), Neyzen Tevfik’i (Çılgın ve Özgür) romanlaştırmış, Türkiye ve yurt dışında 15 önemli ödül almış.
O kitapların yarattığı imaj ve itibarla yazarlığını sürdürse herhalde kendisi için daha iyi olurdu.