Geçen hafta sonunda, küçük kızımın  Umeå Üniversitesi’ndeki diploma törenini izledim. Bir baba olarak duygulandım, gururlandım ve onurlandım.

Tüm annelerin, babaların ve kardeşlerin bunu yaşamasını dilerim.
Aynı zaman da bir Türk gazetecisi olarak Türkiye ile mukayesesini yaptım.
Üniversite geniş bir yemyeşil  alan üzerine kurulmuş. Yapay su birikintileri ile de sıcak bir atmosfer verilmiş.
Öğrenciler, bu manzara etrafında yuvarlak kümelenerek oturup sohbetler yapıyorlar. Öğrencilerin dış görüntülerinde öyle siyasi mesaj veren hiç bir simge, işaret, sakal, bıyık, ayrıntısı yok.
İşte tam bir üniversite, yani  ilim irfan dağıtan bir görüntü. Özellikle çok iyi donanımlı kütüphane, öğrencilerin oturup, konuşabilecekleri mekanlar, iç dekorlar çok sıcak idi. Tam sıcak bir ev görünümü yansıtıyordu.
Yoksa o üniversite ortamında yıllar kolay geçmez. Onun için her şey düşünülmüş. Sonra öğrencilerin kaldığı üniversite lojmanlarına ve dairelerini gezdim. Burada da standart çok yüksek.
Uluslararası öğrencilerin de okuduğu bu okulda İngilizce eğitimi yapılıyor. Tören başladığında, uluslararası dil İngilizce ile başlandı. Sonuna kadar da öyle gitti.
DÜNYAYA UYUMLU MEZUN OLUYORLAR
Çok az İsveççe konuşuldu. Yani üniversite de öğrencilerin yüzde 90’nı İsveç’çe anadili olmasına rağmen, tören dili İngilizce idi.
Dünyaya bir şekilde uyum sağlayan bir üniversite olduğu sinyalini hemen aldım. Dünya klasmanında 50 üniversite arasında ilk 27’de olduğunu öğrendim. Salon düzeni de mükemmeldi. On sıralarda bu sene değişik bölümlerden mezun olan öğrenciler sıralanmıştı. Anons sırasına göre öğrenciler diziliyor ve diplomalarını rektörün elinden alıyordu. Tören olacak da, müzik olmaz mı? Aralarda bir orkestra hemen devreye girerek, İngilizce ağırlık şarkıları seslendirerek, salona ayrı bir atmosfer yayıyordu.
GELECEĞİN KADROLARI İZLENİMİ EDİNDİM
Kızlı, erkekli pırıl, pırıl öğrencilerdi hepsi. Yıllardır, İsveç’te gazetecilik yaptığım için atmosferi de insan hissediyor. Hepsinde, İsveç’in geleceğini sahiplenecek bir sorumluluk hissettim. Onlara şimdiden geleceğin Bakan adayları ya da yöneticileri ya da siyasi liderleri olarak baktım. Duruşları şimdiden o izlenimi ve sinyali veren nitelikteydi.
TÜRKİYE’DE HEP ÖĞRENCİLER SİYASETE ÇEKİLMİŞ VE FATURA ÖDETTİRİLMİŞTİR
Bunları anlatmamdaki neden İsveç’te yaşayan ve bir üniversite ortamında mezuniyet töreninde beni etkileyenleri sizi aktarmak ve Türkiye açısından düşündürdüklerini yansıtmaktı. Belki uzun yıllar İsveç’te kaldığım için Türkiye’de daha güzel de oluyordur.
Ancak Türkiye’de hep bir öğrenci hareketleri olmuştur. Öğrenciler politize edilmiş. Sağ, sol diye bölünmüşlerdir. Bazı üniversiteler hala bu siyasi tanımları ve çizgileri ile de bugünde bunun siyasi iradeye aykırı ise bedeli ödetiliyordur. Hala bazı üniversite öğrencilerini, bir protestonun içinde, elleri havada zafer işareti yaparken ve cılız bir ses ile bir şeyin hesabının sorulacağını bağırırlar.
İsveç’teki öğrenciler de protesto yaparlar ancak bu tip, bu şekilde, bu şiddetle olmaz. Öğrenci her zaman bulunduğu yeri bilir. Türkiye’de ise bugünde öğrencilerin, kılık, kıyafet, sakal, bıyık duruşları ile siyasi mesajları vardır. Burada o da yok. Öğrenci, öğrencidir. Bu üniversite öğrencisi dahi olsa aynıdır.
Yani gelecekte artık ülkeyi yönetmeye aday olan üniversite öğrencileri bu öğrenimlerinden sonra tecrübelerini de artırdıktan sonra ülke yönetimine aday olmaları o ülke için daha faydalıdır.
Biz de ise bu daha üniversite yıllarında başlar. Türkiye’de siyasetin içerisine hep üniversite gençliğini sokar. Türkiye’nin geleceği de hep çok sancılı olmuştur. Türkiye bunun bedelini ağır faturalarla ödemiştir.
Bunları anlatırken, sakın Türkiye’deki üniversiteleri kötülüyorum anlamı çıkarılmasın. Türkiye’de de benzeri görünümlü üniversitelerin olduğuna inanıyorum. Ancak son yıllarda ODTÜ’lü öğrencileri hedef alan siyasi açıklamaları duyuyordum.
Bu diploma törenini izlerken, bu genç beyinlerle çarpışmak ne getirir, onları kazanmak her şeyin ötesindedir diye düşündüm. Burada böyle İmam Hatipliler çekişmesi de yoktur. Herkes eşittir. Ülkenin önemli liderleri, hiçbir zaman öğrenciler hakkında taraf olan açıklamalarda bulunmaz. Hepsi eşit ve ülkenin gelecekleridir.