Tekirdağ’ın Ergene İlçesi’nde oturan 26 yaşındaki Elif Şenses, emekli olan ve 1 kovan alan babasına yardımcı olmak için başladığı arıcılığı  meslek haline getirip, büyüttü. Üniversite eğitimini sürdürürken kovanların sayısını 6 yılda 36’ya çıkarıp yılda 1.5 ton bal üretimi yapan Elif Şenses, “Kovan sayısını 150’ye yükseltmeyi ve arılardan elde ettiğimiz ballar ile markalaşmak istiyorum” dedi.

Ergene İlçesi’nin Ulaş Mahallesi’nde oturan Sinan Şenses, 6 yıl önce emekli olduktan sonra kendi olanakları ile kovan alıp bal üretmeye başladı. Şenses’in kızı Elif Şenses de ilgi duyup babasına bal üretimi sırasında yardımcı olurken, arıcılığı kısa sürede severek yapmaya başladı. Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde eğitimini sürdüren 4’üncü sınıf öğrencisi Elif Şenses, babasına yardım için başladığı arıcılığı meslek haline getirip, yavaş yavaş büyütmeye başladı. Elif Şenses, 6 yıl önce 1 olan kovan sayısını çalışan bugün 36’ya çıkarmayı başardı. Özel kıyafetlerini giyip her gün kovanlar ile ilgili çalışan Elif Şenses, şöyle dedi:

“MARKALAŞMAK İSTİYORUM”

“Arıcılığa bir kovanı bulunan babama yardım etmek için başlamıştım. Baktım hoşuma gidiyor zevkli alarak yapıyorum. ‘Bundan sonra ben de yapabilirim’ diye düşündüm. Babama yardımcı olurken, şimdi o bana yardımcı oluyor. Arı bakmanın hoş bir meslek olduğunu düşünüyorum. Buradan bütün bayanlara tavsiye ederim kolay yapılabilir bir iş. Balın insan sağlığı için katkıları anlatılamaz. Bu yüzden değerli bir şey. Şu anda bulanan 36 kovan sayımızı 150 civarına yükseltmeyi hedefliyorum. Arılardan elde ettiğimiz ballar ile markalaşmak istiyorum.”