Gençler 3 Ağustos’a kadar üniversite tercihlerini yapacak. Üzülerek belirtmeliyim ki bu tercihler çoğu kez rastgele olacak.

Oysa, Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK’ün, “Gençler, önümüzdeki 20 yılda Türkiye’nin şu alanlarda şu sayılarda elemana ihtiyacı var. Bunları yetiştiren okulları seçerseniz mezun olduğunuzda iş bulmanız kolaylaşır” demesi, diyebilmesi gerekirdi.
++
Geçenlerde lise mezunu iki gençle tanıştım. İkisi de avukat olmak istediklerini, bu yüzden tercih listesinde ilk haklarını hukuk fakülteleri için kullanacaklarını söylediler.
Onlara şu bilgileri veren bir kurum olsaydı, herhalde böyle bir tercih yapmazlardı:
-2010’da 70 bin olan avukat sayısı 2016’da 95 bine ulaştı. 15 bin stajyer de yakında avukatlık hakkını kazanacak.
-Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) verilerine göre, Türkiye’de avukat başına 841 kişi düşüyor. İstanbul 35 bin avukat sayısı ile listenin başını çekerken, avukat başına 411 kişi düştüğü görülüyor.

-Bu rakam, 13 bin 230 avukatın bulunduğu Ankara’da 398’e kadar iniyor. Baroya kayıtlı 7 bin 43 avukatın olduğu İzmir’de de benzer bir durum söz konusu. Bu ilimizde her 592 kişi için bir avukat var.
-Halen 100’den fazla hukuk fakültesinde 60 bine yakın öğrenci eğitim görüyor. Bu fakülteler her yıl 10 binden fazla mezun verecek ve bunların önemli bir bölümü avukatlığı seçecek.
-Önümüzdeki yıllarda avukatlar arasında ciddi bir işsizlik sorunu yaşanacak.
++
Öğrenciler, muhtemelen tıp fakültelerini de ilk tercihleri arasına yazacaklar.
Oysa Sağlık Bakanlığının hazırladığı bir raporda, tıp fakültelerinin öğrenci alma hızları aynı şekilde devam ederse halen 128 bin olan doktor sayısının 2023’te 200 bine çıkacağı ve 5 bin doktor fazlasının olacağı belirtiliyor.
Eczacılıkta da, diş hekimliğinde de ciddi sayılarda ihtiyaç fazlası eleman olacak 6-7 yıl sonra.
++
Gelişmiş ülke olmak biraz da büyük kaynaklar ayrılarak kurulan üniversitelerin “lüzumsuz adam” yetiştirmesini önlemek değil midir?