LONDRA –  Libya krizi konusunda uluslararası oyuncuların bölündüğü belirtilirken aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çeşitli ülkelerin Libya’da izledikleri polikalar analizlere konu oluyor

Brüksel merkezli Uluslararası Kriz Grubu Kuzey Afrika Projesi Direktörü Isaandr El Amrani, “Libya krizinde Mısır, Tobruk hükümetini desteklerken ‘Mısır’da bahsi kayben’ Katar ve Türkiye, Libya’da katettikleri büyük ilerlemeleri de yitirmekten korkuyor” ifadelerini kullandı. 

Isaandr El Amrani,  BBC’nin “Libya’da hangi ülke ne istiyor” konulu bir programda yaptığı değerlendirmede  Batılı ülkelerin BM’nin gözetim altındaki Libya müzakerelerinin sonuç vermesine ihtiyaçlarının olduğunu söyledi.
Libya’da çok sayıda Mısırlının çalıştığını, bir ara bu sayın 1.5 milyonu bulduğunu anlatan El Amrani, Libya’daki krizin Mısır’ı da etkilediğini söyledi.
“Mısır, halen İslam karşıtı olan Libya hükümetinin tarafını destekliyor. Kendinde gördüğü İslamcı-laik ayrışmasını Libya’nın üzerine  yansıtıyor ama bu Libya gerçeği değil” ifadelerini kullanan El Amrani, “Diğer tarafta da,  2011 yılında bölge çapında sonraki en büyük siyasi güç olarak gördükleri siyasi İslam’ı desteklemiş olan Katar ve Türkiye gibi ülkeler var” görüşünü dile getirirken şu savları öne sürüyor:
“Müslüman Kardeşler’in düşüşü ile Mısır’daki bahsi kaybettiler ve eski parlamentonun, siyasi İslamcıların hakimiyeti altında olmasa da büyük etkisi altında olduğu Libya’da katetikleri büyük ilerlemeyi kaybetmekten korktuklarını düşünüyorum.” (ANKA)