Uluslararası Refakatçi Hayvan Yönetimi Koalisyonu tarafından düzenlenen, “Uluslararası Köpek Nüfusu Yönetimi Konferansı” bir grup hayvansever tarafından protesto edildi.

Eylem öncesi otelin dış duvarına yazı yazan bir kişi gözaltına alındı. Konferansın düzenlendiği otelde oda kiralayan eylemcilerden ikisi ise kiraladıkları odanın penceresine pankart astı. Eylemcilerden çoğu yüzlerine kedi ve köpek maskeleri taktı.

Uluslararası Refakatçi Hayvan Yönetimi Koalisyonu, tarafından, “Uluslararası Köpek Nüfusu Yönetimi Konferansı”nın ikincisi Şişli’deki bir otelde düzenlendi. 3 gün sürecek ve basına kapalı gerçekleştirilecek konferansı protesto etmek isteyen 11 farklı sivil toplum örgütüne üye yaklaşık 50 hayvansever, saat 10.30’da otel önünde toplandı. Eylem başlamadan elindeki sprey boya ile otelin dış duvarına, yazı yazan Çetin Şengül gözaltına alındı.
YÜZLERİNE KÖPEK VE
KEDİ MASKESİ TAKTILAR
“Hayvan deneyleri: Çünkü siz buna değersiniz”, “3 gün boyunca hayvan katliamı planlanacak. ICAM Yeryüzünden defol” yazılı pankartlar açan eylemcilerden çoğu yüzlerine kedi ve köpek maskeleri taktı. Sık sık, “İçerde dışarıda kafesleri parçala”, “Ağaca, hayvana, yeryüzüne özgürlük”, “Katil ICAM yeryüzünden defol” şeklinde sloganlar atana eylemciler adına basın açıklamasını Kerem Savey okudu.
Konferans boyunca havyan katliamı planlanacağını söyleyen Savey’in okuduğu basın açıklamasında, şöyle denildi:
“Konferansa Türkiye’deki hayvan özgürlüğü ve hayvan hakları örgütü ve oluşumlarının tek bir tanesinin dahi davet edilmedi. Bu konferansın gündemi, tartışmasız bir hak olan yaşam hakkının garanti altına alınması ya da hayvanların tecavüze, lince ve işkenceye varan toplumsal şiddete maruz kalmadan özgürce yaşaması veya hayvan haklarının geliştirilmesi değildir. Bu konferansın gündemi, şehrin en büyük sorunuymuş gibi gösterilen, salgın hastalık kaynağı ve kamu düzeni bozan düşman unsur olarak işaret edilen sokak hayvanlarının kökten ‘çözüm’lerle, toplumsal infiale yol açmayacak yöntemlerle, yani kılıfına uydurularak ve sistemli bir şekilde yok edilmesidir.
Açıklamada konferansın tam da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce Kısırkaya ve Pendik’de yaptırılan barınakların tartışıldığı günlere denk getirildiği belirtilerek, “Bu konferansın gündemi, Türkiye’de bugüne kadar devlet eliyle sürdürülen hayvan katliamı politikasının, toplu soykırıma dönüştürülmesinin yollarını aramak, bilimsellik ve modernleşme adı altında kitlesel hayvan katliamlarının önünü açmaktır. Tüm bunları kamu nezdinde meşru kılmaktır” denildi.(DHA)

FACEBOOK YORUMLARI