Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün iki yılda bir düzenlediği ve genç dansçıların uluslararası platforma taşınmasına büyük fırsat yaratan Uluslararası İstanbul Bale Yarışması ve Festivali 8 Temmuz’da başlıyor!

 

Türkiye’de bale sanatının profesyonel olarak ve akademik kurallar çerçevesinde sahnelendiği tek kurumsal yapı olan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün, Türkiye’nin sanatsal kimliğinin vurgulanması ve dünya dans sanatına yeni açılımlar kazandırması hedefiyle 2009’da düzenlemeye başladığı Uluslararası İstanbul Bale Yarışması ve Festivali, değerli jüri üyeleriyle yine bir okul ortamında gerçekleşecek.

Yarışmacıların Heyecanlı Geri Sayımı Başlıyor!
8-13 Temmuz 2016 tarihleri arasında, Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda yapılacak yarışma ve festivalde; Ukrayna, Brezilya, Bulgaristan, Kırgızistan, Japonya, Rusya, Güney Afrika, Avustralya, Letonya, Kazakistan, Kanada, Güney Kore ve Türkiye’den katılan yarışmacılar Küçükler ve Büyükler- Kız ve Erkek- kategorilerinde yarışacaklar.

Ünlü balet, koreograf Vladimir MALAKOV’un jüri başkanlığında gerçekleşecek yarışmada, Rudolf Nureyev Uluslararası Bale Yarışması Direktörü Roland BOKOR,Macar Dans Akademisi Direktörü Szakály GYÖRGY, İstanbul Devlet Opera ve Balesi eski başkoreografı Geyvan McMILLEN, Boston Balesi Sanat Yönetmeni Mikko Pekka NISSINEN, Dallas Black Theatre, La Compania Nacional de Danza Mexico ve Mexico City Ballet ’nin Bale Öğretmeni ve Joffrey Bale Okulu repetitörü Ceyhun ÖZSOY, Üsküp Dans Tiyatrosu ve Üsküp Festivali Direktörü Risima RİSİMKİN, Devlet Sanatçısı ve Devlet Opera ve Balesi eski Genel Müdürü Meriç SÜMEN, Kazakistan Devlet Sanatçısı, Almaata Devlet Opera ve Balesi Sanat Yönetmeni, Kazakistan Ulusal Sanat Akademisi Koreografi ve Sanat Yönetmenliği Bölüm Başkanı Gulzhan TUTKIBAYEVA, Dance for You Magazine Editörü Mihaela VIERU, Rotterdam Dans Akademisi Sanat Yönetmeni Samuel WÜRSTEN jüri olarak katılıyorlar.

Küçükler ve Büyükler Yarı Finalleri’nin 9-10 Temmuz 2016 tarihlerinde, Finallerin ise 12 Temmuz’da yapılacağı yarışmada Büyükler kategorisi birincisi dört bin Euro, küçükler kategorisi birinci ise üç bin Euro alacaktır. Tüm yarışmacıların katılım diploması alacakları yarışmada TÜRKSOY özel ödülü de olacak.

 

Düzenlendiği ilk yılından itibaren, merkezi Rusya’da bulunan “Uluslararası Bale Yarışmaları Federasyonu” (IFBC) tarafından 17 Haziran 2009’da oybirliğiyle üyeliğe kabul edilen yarışma 2014 yılında bir de festivalle taçlandırılmıştır.

5. Uluslararası İstanbul Bale Yarışması ve Festivali’nin açılışı; 8 Temmuz 2016 Cuma akşamı, Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin sahneleyeceği “5 Tangos” ve “Entre Dos Aquas” eserleri ile olacak.

11 Temmuz 2016 Pazartesi İstanbul, Antalya ve İzmir Devlet Opera ve Balesi dans toplulukları tarafından sahnelenecek modern dans eserleri “Dansın Rengi” adı ile sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Ödül Töreni Yıldızlar Geçidine Sahne Olacak!

Yarışmanın Ödül Töreni ve Gala Gecesi’nde Türk bale yıldızlarının yanı sıra dans dünyasından yabancı yıldız dansçılar da gecede sahne alacaklar. Bu büyülü gecede, Antalya Devlet Opera ve Balesi bale sanatçıları Esra TANER ile Tolga BURÇAK; Viyana Devlet Operası’ndan Denys Cherevychko ile Maria IOKOVLEVA; Het Ulusal Balesi’nden Josef VARGA ile Laura ROSILLO sahnede büyülü bir gece yaşatacaklar.