TÜRKİYE’nin en önemli kış turizm merkezlerinden Uludağ’da pistlerde meydana gelen kazaların önlemesi amacıyla kayak pistinin çevresi filelerle çevrildi, yayalar için de farklı parkurlar oluşturuldu.
Bursa Valiliği’nin Uludağ Milli Parkı 1’inci ve 2’nci Gelişim Bölgelerinde kış turizmi sezonunda bölgede faaliyette bulunan işletmeler ve tatil amaçlı bölgeye gelenlerin huzur ve güven içinde tatil yapmaları amacıyla 29 Aralık’ta aldığı kararlar uygulanmaya başlandı. Kayak pistlerinin çevresi filelerle kapatılırken, pistlere yaya girişini önlemek amacıyla ayrı parkur oluşturuldu.
Kayak ve Snowboard Öğretmenleri Derneği Başkanı Yahya Usta, Valiliğin aldığı karar doğrultusunda pistin güvenlik denetiminin 170 üyesi bulunan dernekleri tarafından yapılacağını belirterek, “İnşallah kazasız belasız, iyi bir sezon geçireceğiz. Amacımız Uludağ’a gelen tüm tatilcileri huzurlu ve güvenli şekilde evlerine dönmelerini sağlamaktır. Orada alınan 30 kararın 28’i kayak öğretmenlerine verilmiştir. Kötü hava şartlarında kayıplara ve kazalara ortam sağlamamak adına açık olan mekanik tesislerinin yetkili arkadaşlarımızla beraber karar verip, açılıp, kapanmasını sağlayacağız. Bu bizim de işimizi kolaylaştıracaktır. Uludağ’a gelen tatilciler de daha rahat tatillerini yapabilecekler” dedi.
Jandarma ve Milli Parklarla birlikte ortak çalışıp yayaların pistlere girmesini engelleyeceklerini belirten Yahya Usta, “Yayalar için farklı parkurlar belirlendi. Geçen yıllara göre pistlerde bu yıl kar motorları ve kızaklar görmeyeceğiz. Onlar için farklı bölgeler oluşturuldu. Fileden yukarıya sadece kayak yapanlar çıkacak” dedi.