Türkiye’de yaşanan terör ve her gün bir vatan evladının yaşamını kaybetmesi ve hüzünlü şehit cenazeleri hakikaten Türkiye’yi kilitledi. Türkiye kilitlendi de dünyaya ne oldu?

Dünya sessiz.
Dünyada bir kişinin bile böyle bir terör olayında yaşamını kaybetmesinde ayağa kalkan tek bir ülke yok.
Dünya neden bu kadar kayıtsız?
Türkiye’de ise her kesim çok sessiz ve “bu gidişat iyi değil, bundan nasıl çıkacağız” arayışında olan da yok.
Cumhurbaşkanı başta hükümetten tek yanıt, sonuna kadar savaşacağız.
O ZAMAN BİRLİK ZAMANI
Madem böyle büyük bir sorun ile karşı karşıya kalmış Türkiye o halde yapması gereken tek şey, dünyaya karşı birlik ve beraberlik olduğunu göstermektir.
Bu da yok. Türkiye muhalefeti CHP, MHP ve HDP’si olarak nerdeyse düşman kardeşleri oynuyorlar.
Peki, hal böyle iken, dünya bile sırtını dönmüş iken sen nasıl bu işin içinden diye sormazlar mı adama?
AK Parti iktidarlarının bir sonucu olarak Türkiye bu terör batağına batırılmıştır. Bunun başka izahı yoktur.
Öyle “bu terörün sonunu kazıyacağız” kalıplaşmış sözleri ile bu millet kandırılamaz.
Teröristler çözüm sürecinde dağdan şehirlere indi. İstanbul, Ankara ve diğer şehirlere sıçradı sen hala kalkıp laf edebiyatı yapıyorsun. İnanın, gülerle adama.
O nedenle Türkiye nasıl bir istiklal harbi ruhu ile bugünlere geldiyse, yine bu ruhla yani birlik ve beraberlik ruhu ile bundan çıkabilir. Onun dışında da başka reçetesi kalmadı.
TÜRKİYE BU SORUNU AŞAR HEM DE NASIL AŞAR
Kimse moralsiz ümitsiz olmasın. Türkiye böyle çok badireler atlattı. Ancak anahtarı yukarıda değindiğim gibi ’’BİRLİK VE BERABERLİK’’tir.
Ne zaman AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başkanlıkmış, laikliği yok edecek projelermiş bunları bir kenara atar ve birlik beraberlik sağlar işte o zaman ilk adım atılır.
Cumhuriyet’in kuruluş ilkelerine sımsıkı tutunurlar ise Türkiye’nin sağduyusunu kazanarak bu bataktan kurtulurlar.
Ne zaman mecliste milletvekilleri yürekten, “kahrolsun terör, yaşasın laik cumhuriyet” diye haykırır ise işte o zaman Türkiye’nin istiklal ruhu meşalesi yanar.
Bir de bir Türkiye Cumhuriyet’inin kuruluş ilkeleri var.
Böyle yarı Cumhuriyet, yarı Osmanlıcılık ile bir arpa boyu gidemeyiz. Osmanlı’nın devamı genç modern ve laik Türkiye Cumhuriyet’i bilinci, terörü de düşmanı da denize döker.
Geçmişte nasıl ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, bu ruhla, ’’Geldikleri gibi giderler’’demiş ise işte bu ruhun etrafında yani İstiklal Harbi, Kurtuluş, Savaşı ruhu etrafından bir ve birlik olmayız.
Gerisi oylama, zaman kaybı ve acıdır.